E ovo je nesto novo i u mojoj glavi, covjece tko bi rekao!
Da, tako izgleda. Zapravo, u ovom slučaju - senzor emitira 'blackbody radiation' i mjeri razliku energije, koja je izražena kao minus po Celziju. I u Kelvinima, temperatura bi bila manja od neke standardne (0°C= 273.15°K).
Izgleda da priče oko CO2 kao 'greenhouse' plinu ne drže vodu 100% - daleko jači efekt ima vodena para i njen kondenzat u vidu sićušnih kapljica, poznatije kao oblaci, magla, izmaglica... (ono što vidimo da izlazi iz lonca, tehnički nije vodena para - ona je totalno prozirna), nego superfine kapljice vode. Razlika je pogotovo bidljiva kad recimo kuham kavu na plinu - doklegod je plamen ispod, ništa se gore ne vidi. Onog trena kad ugasim vatru, odmah je vidljivo. Vodena para se naglo kondenzira zbog nagle promjene temperature, a ona eventualno opet ispari čim se te fine kapljice ponovo zagriju na sobnu temperaturu. Ako je soba hladnija - trebale bi biti duže vidljive, ali nije tako. Razlog tomu je razlika u vlažnosti - pa se te superfine kapljice brzo 'osuše', uvjetno rečeno (rasprše na osnovne molekule H2O, koju sada zovemo "vlaga u zraku").
Zanimljivo je da je Venera približno iste mase kao i zemlja, ali je tlak atmosfere oko 90 puta viši nego na zemlji. Ne znam točno, ali preko 90% atmosfere venere je CO2. Temperature su tako visoke, da praktički cijela površina venere kuha. wiki:
https://en.wikipedia.org/wiki/VenusLP,
milan
---