.....
Ako su bili u zraku 6h i da im zagi vuče u prosjeku 3A(mix vožnja s jedrenjem) morali su potrošiti 18Ah.E sad da su potrošili i cijelu batku ispada da su paneli "priskrbili" 18-3=15Ah ili 15:6=2,5Ah po satu).
To bi značilo da je fotonaponski panel u njihovom slučaju davao oko 2,5Ah x 15V=37,5Wh energije na sat(snaga 37,5W),a to je najsiromašnija procjena ili se varam?
Ispada da je tako. Uz jednu napomenu: naveli su da ako im ampermetar na OSD pokazuje 0,00 A, znači da se baterija sa panela - puni! Tj. ampermetar im ne može u toj konfiguraciji spoja pokazivari "negativne vrijednosti".
Zato je i bila potrebna tvoja računica - koliko su potrošili a koliko utočili!
Ovdje ima par trikova koje treba poštovati: ako se ide na penjanje modela, onda "stražnjicu" treba okrenuti prema suncu (model se naginje prema gore-ćelije su bolje okrenute prema Suncu). To znači da je u većini slućajeva jake insolacije (11 do 15 h) potrebno penjati prema sjeveru ! isto tako ako se penje prema sjeveru, da bi penjanje bilo max iskoristivo - treba puhati približno sjeverni vjetar !
To samo po sebi nije loše, jer kada puše bura nebo je vrlo čisto i sunčeve zrake neometano dopiru do solarnih ćelija. Zanimljivo je da se pri oblačnom nebu isto dobije nešto malo sa panela, primjer: izradio sam solarni punjač koji mi 3 kom AAA NiMH 900 mAh napuni za 3 sata (dakle struja je cca 0,3 A). Ako je oblačno, efektivno ih puni 3 dana po 8 sati, dakle struja je cca 35 mA, približni omjer sunce/oblačno=10/1. Panel je okrenut pod 60 st na jug. Kada ga postavim vodoravno, dobijem oko 50%. zato je ova ekipa od panela snage cca 90W dobila oko 40W u konačnoj računici.
Damir