Skip to main content

Topic: Solar-zagi (Read 55597 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Solar-zagi

Reply #120
Izvrstan info.

A za gubitke mislim da su krivac dijelom i temp solara koja se penje i do 50ak C :(
Ona deklarirana snaga je pri 25C u laboratoriju :(

Nego, to resetiranje esca bi bilo manje bolno da se upuca ovakav FW gore,
quick start, čim dobije napon vrti ako mu to PWM naređuje :)

https://www.youtube.com/watch?v=AKskcM3z_GU

Odg: Solar-zagi

Reply #121
Tomo jel to onaj lik koji se voli igrati s reglerima?  ;D

Odg: Solar-zagi

Reply #122
Nego, to resetiranje esca bi bilo manje bolno da se upuca ovakav FW gore,
quick start, čim dobije napon vrti ako mu to PWM naređuje :)
Taj FW vjerojatno bi pomogao, tj. smanjio brownout na pogonu.
 Kvaka je da neki MPU za ESC rade na 5 V (kao i BEC sa kojega se napajaju) pa na malo manjem naponu resetira. Ako bi imali ESC ćiji MPU radi na 3.3 V, a takvih sigurno ima, vjerojatnost reseta bila bi nešto manja.

Rješenje ovoga problema potražio bi na ovoj slici : http://www.flyfreak.net/birtija/solar-zagi/?action=dlattach;attach=132531;image u ovom Daretovom postu:  http://www.flyfreak.net/elektro-modeli/solar-zagi/msg220754/#msg220754

Prema tome trebalo bi izvesti diodnu matricu koja bi prebrikala  ćeliju u sjeni. Time bi se , umjesto reseta ESC samo smanjila snaga ukupnog solara dok ne prođe sjena na ćeliji (ćelijama).

Nisam potpuno siguran kako ovo izvesti, pa molim Dareta , ako može, da malo razradi ovu ideju ! ? !

Ugl. za mene bi to značilo još jedno trganje donje presvlake krila, lemljenje dioda i ponovno presvlaćenje odozdo .. :'( , preljen sam za to.

Damir

EDIT: dobio sam energetski certifikat za Solarca: ne moram platiti porez na korištenje Sunca  :D !

 

Odg: Solar-zagi

Reply #123
Ja osobno svjedočio solarizaciji Baltazara...tj pokusnim letovima sa pogonom samo na struju iz solara. Super je to izgledalo, naravno 'šus' je slabiji od baterijskog pogona ali vijun penje čak i uz vjetar. Fascinantno je to kad znas kako to radi...
Jedna fotka za sjećanje


Poslano sa mog C6603 koristeći Tapatalk

"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: Solar-zagi

Reply #124
I koji je zaključak nakon ovog testa ?

Samo vrhunski napravljeni avion (čitaj lagan i skup) dolazi u obzir ,  stiropor igračke ne dolaze u obzir pogotovo ako pricamo o long range letenju samo na sunce.

Moje mišljenje je da su solari još uvjek ne dovoljno efikasni  za takav projekt- barem oni  nama dostupni,  za testiranja i zabavu je moguče nešto napraviti

za ozbiljniji FPV let mislim da ne..

Zoran

Odg: Solar-zagi

Reply #125
Pa kolko pratim prvotna ideja nije ni bila da se leti samo na solare,nego da oni produlje autonomiju i dopunjavaju bateriju ako se ne varam.

Odg: Solar-zagi

Reply #126
Ja nebi donosio neke zaključke,  do tamo ..negdje.. 23.IX.2016....  ;)
Damir

Odg: Solar-zagi

Reply #127
Postao mi lik na moj youtube filmic o testiranju solara.
Oni lete vec na veliko. I imaju struje i za budaliranja u zraku :)
Model jeftin za izradu  i prikladan za transport ???

https://www.youtube.com/watch?v=M4SUKnp6Yrw


Ja na godisnjem pa ne kemijam s time vise,
Ispada mudrije pricekati malo da ostali istestiraju pa onda sloziti nesto ispitano bez trganja celija.
Za sada letuckam iznad mora pa kupanac dok se pune batke  8)

Odg: Solar-zagi

Reply #128
Zanimljivo, Andre Borschberg, jedan od dvojice osnivača projekta i pilota "Solar Impulse" na ovoj slici reklamira upravo ćelije kakve mi koristimo ili vrlo slićne tehnologije!









Kada smo već kod Solar Impulse, ovdje je priča o onima koji to rade, znaju, mogu:


https://www.youtube.com/watch?v=VHwy2ABbo6Q


Odg: Solar-zagi

Reply #129
I da nastavimo testiranje: pošto ćelije vole pucati da li bi se isplatilo vakumirati ih sa malo stakla i epoxy smole, pa takve staviti na krilo?

Pitanja su : 1. koliki je to porast težine kod montaže; 2. koliko ćelija izgubi efikasnosti zbog staklo+smola?

1.
izabrao sam dvje podjednake ćelije i jednu vakumirao sa 48 gr staklom i malo smole. Nisam istiskivao dodatno smolu iz stakla (niti papirom ili membranski) već odmah vakumirao, upravo zato da vidim koliko maksimalno može donjeti težine . Ispada  da je ćelija skočila u težini za 2 grama ! Dobra vijest je da bi sa isušivanjem usmoljenog stakla to bilo oko 1 gram i da se lijepljenjem ćelije potroši oko 0,5 grama gumenog ljepila. Prema tome konačni rezultat bi bio + 0,5 grama, ali i dobra otpornost na lomljenje. Također ako se vakumira na krilo od stiropora, uz malo veće razmake nije potreban nikakv drugi materijal; krilo je ostakljeno zajedno sa ćelijama.

2.
Izmjerio sam pad učinka u tri točke, odnosno sa opteretnim otpornicima 0,1..0,2.. i 0,5 ohma.  Gubici u odnosu na neostakljenu ćeliju su redom:  15%, 14% i 6%.  Mjerio sam pod upadnim kutom sunca od 90 st - dakle maksimalni učinak.

Ovo su loši rezultati, a još lošiji bi bili da upadni kut sunca nije bio 90 st jer ćelija je ostakljivanjem postala dosta refleksivna, a to je za solare prilično veliki fulanjac (idealni solar i bio crna rupa, tj upijao svu svjetlost.. :D ).

Vidi se na snimci onog nijemca da je staklio sa vrlo malo epoxy-a, tj. površina je nakako mat-bjelkasta. Treba sada i to probati...

Na slici ovdje vidi se usporedba; neostakljena ćelije i ostakljena koja je postala kao špigl !

Damir

Odg: Solar-zagi

Reply #130
Jesi probao malo pobrusiti jako finim vodobrusnim?
Da se smanji mozda refleksija pa mozda pomogne ako ne ubije previse penetraciju do same ćelije... kad si ju već uljepio pa vidi jel ima promjene. Bilo bi dobro pricekati s brusenjem do sunca pa da usporedis s novim mjerenjem prije/poslije,
Da ne bi razlika u jacini sunca izmedju dva/tri dana utjecala previse...

Bilo kuda solari svuda :)
Ni na godisnjem nema mira...
Netko uvaljuje stare ćelije s lagera pod kakti top proizvod

Odg: Solar-zagi

Reply #131
Pozdrav Damire i velike čestitke na potpuno solarnom letu! Svaka čast na entuzijazmu i volji!
Bio sam na starom godišnjem pa sam bio odsječen od neta i zbivanja na fly freak forumu.Na tvom mjestu ja bi bio vrlo zadovoljan do sad postignutim.Treba samo ustrajati i polako usavršavati stvar.
Glede onog resetiranja ESCa, možda bi bilo dobro u paralelu solaru staviti super kondenzator od npr. 10F.Vidio sam da ima za nabaviti po nekih 4$ baš te vrijednosti, samo je napon svega 2,7V ali staviš recimo 3 u seriju pa ti je napon 3x2,7=8,1V.Kapacitet padne na 3,33F ali i to je puno.Na taj način bi ovisno od napona na kondezatoru i struje koju vuče motor mogao dobiti nekoliko dragocjenih sekundi da premostiš zasjenjenje bez resetiranja ESCa.Evo približnog proračuna makar struja ne bi bila konstantna svih 6s.Pretpostavka je da motor vuče 4A.
Što se tiče ostakljivanja ja sam danas obavio testiranje cijelog panela s 30 ćelija i prekrio sam ih prozirnom samoprianjajućom folijom.Od teoretskih 30x3,34=100,2W dobio sam 67,75W (horizontala,ful sunčano,između 12-13 h) ali o testiranju u slijedećem postu.

Odg: Solar-zagi

Reply #132
Jučer sam opet testirao onaj solarni panel s 30 ćelija.Prekrio sam ih prozirnom folijom i stavio opet na krovni prozor u horizontalu.Bilo je sunčano a testirao sam u vremenu između 12-13 h.Folija pogoršava karakteristike vjerojatno za trećinu ali probat ću još snimiti U-I karakteristiku i bez folije da utvrdim točno.U stacionarnom stanju panelići se poprilično griju,naročito kad su još pod folijom.Mislim da bi se mogli ugraditi na krilo i bez da se skroz pokriju-samo polijepiti trakom rubove da veći dio panelića bude otkriven.Tako bi se fino hladili u letu tj. ne bi bilo dodatnog pada napona zbog zagrijavanja.Iz U-I karakteristike se vidi, da kad bi panelu paralelno bila spojena baterija,  kako napon te kombinacije polako pada(zbog pražnjenja baterije), pritom se povećava  struja iz panela(uz konstantnu osunčanost).To je dobro jer pri sve manjem naponu baterije panel sve jače puni batku ili drugačije rečeno daje više struje teretu pa batka mora dati manje.Za napon između 16 i 15V struja je 3-4A što je već pola struje potrebne za let(level).

Odg: Solar-zagi

Reply #133
Jesi probao malo pobrusiti jako finim vodobrusnim?
Da se smanji mozda refleksija pa mozda pomogne ako ne ubije previse penetraciju do same ćelije... kad si ju već uljepio pa vidi jel ima promjene. Bilo bi dobro pricekati s brusenjem do sunca pa da usporedis s novim mjerenjem prije/poslije,
Da ne bi razlika u jacini sunca izmedju dva/tri dana utjecala previse...
Probati ću sa tanjim staklom od 25gr/m2 i još dobro istisnuti višak smole. Problem je apsorpcija u "višem" dijelu spektra, UV i malo niže. Brušenje bi moglo izazvati još jaču apsorpciju, recimo kao što kod padanja snijega pahuljice apsorbiraju zvuk - "tiho pada snijeg".
Direktnom usporedbom na suncu ćelije bez stakle, one sa 48 gr staklom i one sa 25 gr staklom mogu saznati ima li razlike.

Glede onog resetiranja ESCa, možda bi bilo dobro u paralelu solaru staviti super kondenzator od npr. 10F.Vidio sam da ima za nabaviti po nekih 4$ baš te vrijednosti, samo je napon svega 2,7V ali staviš recimo 3 u seriju pa ti je napon 3x2,7=8,1V.Kapacitet padne na 3,33F ali i to je puno.Na taj način bi ovisno od napona na kondezatoru i struje koju vuče motor mogao dobiti nekoliko dragocjenih sekundi da premostiš zasjenjenje bez resetiranja ESCa.
Hvala Dare na pomoći ! Yes, vrijeme je kapacitet puta napon podijeljeno sa strujom  :) !

U prvom testu imao sam bateriju spojenu na solar preko DC/DC konvertera i resetiranja nije bilo.

U drugom testu dokazivao sam da model može letjeti i penjati isključivo na solare bez baterije kao spremišta energije i pojavilo se resetiranje ESC-a. Povoljna je okolnost da se nije dešavalu u letu (desilo bi se da sam pravio recimo looping).
Pad snage osjećao se je u zavojima u momentu kada bi išao od Sunca, no zavoj u kome je model išao prema Suncu, zbog povoljne nagnutosti površine solara prema jugu snaga se čujno povećavala (viša turaža motora).
Telemetrija omogućava da se to sve lijepo vidi na displayu.

E, sada ovakav način letanja #na Sunce# daje još jedan dodatni zahtjev: dok letaš avijun, stalno moraš misliti gdje ti je Sunce i kako je model okrenut! Nikada nisam pomislio da će nam to trebati  :D .
I još nešto: prije bi prije letanja pogledali prognozu: vjetar i eventualne padavine, a sada bi trebali gledati i prognozu UV-indexa. Prethodno (radni) dani OK, ali za vikend ???


Damir

Odg: Solar-zagi

Reply #134
Danas sam opet malo isprobavao solare tako da sam na njih spojio, preko watmetra,  80 amperski ESC i motor SK3 3542--800KV s drvenim propelerom 11x7.Snaga je povremeno bila preko 70W i sasvim solidno se vrtio s više od 4A i naponom između 15 i 16V.Sad sam već sasvim siguran da bi s još jednim takvim solarom(pokrivenim folijom ili bez-svejedno) u paralelu imao  potpuno solarni let s modelom od 3m raspona krila i oko 5kg mase.Naravno bila bi tu i baterija ali možda samo od 5,8Ah koja bi se mogla odspajati i spajati po potrebi.Evo videa:
https://www.youtube.com/watch?v=opuB-UROKEc