Skip to main content

Topic: Ručni rad KJ66 Mlazni motor (Read 147611 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ručni rad KJ66 Mlazni motor

S obzirom da vidim da se na ovom forumu nešto zna pričati i o mlaznjacima a ja sam apsolutno nov u svijetu modelarstva ali ne i u izradi jet motora. Samo da pokažem da se i u Cro može to napraviti jet motor ako imate znanja i puno volje.
Ovo je moj ručni rad: treći testni run na Lučkom
Lukas jet engine test run

Ak nekoga zanimaju mlazni motori i servisi istih, tu sam doma! (Nije da se hvalim ;D)
pozz

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #1
Kolega dobro došao na forum.
 
Svaka pohvala za upornost i umijeće koje je bilo potrebno da bi se taj motor zavrtio. Osobno me jako zanimaju jet turbine. Ukoliko imate foto dokkumentiran proces izrade bilo bi korisno staviti to na forum s pojašnjenjima. Kako, koji su materijalni korišteni, koji su najveći problemi kod izrade, troškovi itd?
 
Koliki očekujete krajnji potisak? 
 
lp
 
Toni  

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #2
Hvala na pohvalama :)
Krajnji potisak bi trebao biti negdje oko 70N-120N. mislim da ne više. Imam dosta fotografija koje sam već postavljao po jednom drugom forumu jer je trebao biti testiran prvo na motociklu samo kao simulacije motora u kretanju (prednabijanje kompresora).
Materijali su najveći problem jer se ugalvnom većina toga kupuje iz vana osim aluminija i plastike, mesinga. Materijali poput Inconela 713C, 600, i slično se kod nas ne mogu nabaviti. Lakše je nabaviti Titanij nego Inconel.  Troškovi izrade zavise o materijalima koji se koriste i naravno vrsti keramičkih ležajeva koji se postavljaju unutar motora. LEžajevi tog motora dostižu cijene i do 700kn par.
Čak sam počeo raditi i pismeni postupak izrade jer tajne koje se otkriju pri izradi jednog ovakvog stroja su velike.  Sama izrada difuzora na tokarilici i glodalici  traje oko 40h rada, barem meni. Naravno do samog blistavog finisha, ali sve na žgance, bez CNC-a . Da sam imao CNC, pihh....puno brže i puno lakše ali opeet cijena cijelog projekta skače unedogled. U svakom slučaju cijena može varirati od 5500kn do 8000 kn, zavisno o materjalima i zavisno kakav se FADEC postavlja, (AUTO ILI MANUAL). I naarvno, sve sam radiš, variš, lotaš, glodaš tokariš i slično. TURBINA I KOMPRESOR TE LEŽAJEVI SE NE RADE, oni se KUPE GOTOVI jer to je preopasna stvar da bi se ntko igrao sa time iako bilo je i takvih ljudi.
Sada moram napraviti drugačiji ispušni konus (bolji) da stvar bude završena i testirana jer me čeka avion i drugi motor
Sada počinjem sa izradom drugog motora, tak da imam rezervu ;D ;D
Budem vam stavio koju slikic da vidite kako to izgleda dok se radilo.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #3
Evo par slikica kako je to izgledalo dok sam ga izrađivao:

Motor u dijelovima, pregled za finishiranje i varenje i sl.


Uvodnik i poklopac kompresora, vrlo teško za izraditi na ruke jer gap između lopatica kompresora i poklopca smije biti od 0,1mm do 0,25mm.


Kučište motora sa statorkim lopaticama turbine (kompresor i turbina na vratilu su ispod kučišta)


Nakon izrade statora kompresora, postavljam kompresor da vidim kako paše (ko budali šamar), kakvi su zazori.


Stator i rotor turbinskog sklopa


Stator (i difuzor) radijalnog kompresora- vrlo teška komponenta za izraditi jer su tolarancije vrlo male a tu govorimao o veličinama 0,008mm - 0,01mm. Ak fulaš možeš sve ispočetka.



Komora(nezavršena) za sagorijevanje na mjestu gdje bi trebala biti unutar motora (materijal Inconel 718-pa ga ti nadji u Cro)


Za opisivanje postupka izrade ovog motora mogao bih napisati eseje jer sve se uglavnom bazira na tehničkom znanju i umjeću baratanja alatima, a da ne govorim da sam mjesecima hodao po dućanima sa šublerom u ruci i mjerio sve i svašta ne bi li mi poslužilo za neki dio 8) 8)
ACAD vam postaje ljubavnica s kojom se družite noćima umjesto sa svojom ženom, a djeca vas mole da pustite svoje tehničko djete iz ruku i dodjete poljubiti svoju bilološku djecu za laku noć :)
Jednostavno toga ima previše, a s obziorm da kod nas nećete naći puno majstora koji će htjeti napraviti nešto sa takvim tolerancijama za malu lovu onda je najbolje staviti stvaru svoje ruke i primiti se posla.
morate samo shvatiti je ovdje najbitnija stavka materijali i preciznost izrade. Pitanje izdržljivosti je da li će komora biti napravljena Inconela ili inoxa ili nekog običnog čelika.
Zato i postoji razlika u cijena jednog Wrena i JetJoa.
Isplati se raditi jer znaš što dobivaš i stavljaš u njega. Kada kupiš gotov proizvod i to pogotovo u rangu 1800 USD onda se pitaj od čega je komora, koji aluminij se koristio za izradu tunela vratila i sl. Kakvi su ležjevi, Crom ili SI3NI4....itd
Ne mogu Vam opisati sve tajne jer bi mogao ovdje sjediti i napiati knjigu o tome jer sam ih i sam pročitao barem 10 samo o rc jetovima. K tome još bi i ostario na compu jer bi to trajalo i trajalo.
pozz ;D











Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #4
Lukas,
vjerujem da si ti to skemijao i djelimicno i sam uradio-napravio ali ne kazi molim te SVE ?
mozes i Turbinsko kolo Kompresora raditi sam,kako si ti vidim zaljubljenik i imas veliku volju nece ti biti nesavladiv problem uraditi alat za izradu turbinskih Kola pa i onih jakomplikovanijih,Alat mozes uraditi sam ili skoro sam a ostalo u Austriji u Kapfenbergu,nije ti daleko skoknuti tamo,
taj Austrijanac ciji su motori vrhunski (BEHOTEC) a sam je Kapetan kod Austrija Airlines radi svoja Turbinska Kola u ovoj firmi,

Iv

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #5
Napravljeno sve na strojevima poput glodalice (stupna bušilica sa glodalom will do the job) i tokarilice, male rotirajuće brusilice i slično.Sve sam izrađivao sam, za neke precizne stvari tražio sam pomoć majstora kao što su zlatar i varioc za TIG(jer nemam TIG aparat nego samo MIG/MAG). Ako ne vjeruješ, ha božek moj. Jedino što nisam na žalost radio jest fotografirao sve dok sam radio jer dok glodaš profil difuzora koji je debljine 0.8mm sa 3mm glodalom ( a ima ih , pun si alumijinja, zmazan i znojan, nemaš baš vremena uzeti fotić u ruke i slikati baš sve. To je na žalost mana kada sve radiš sam. Kao što sam naveo i prije jedino što nisam radio su rotirajući djelovi radi specifikacije materijala,vakumskog lijevanja, rengenskog pregleda na pukotine te finalnog balansiranja statičkog i dinamičkog. Kada bih to išao izrađivati u nas, mislim da bi motor koštao 4x više nego da se kupi gotov proizvod. zahtjevi za alatima i strojevima za postupak izrade toga je jednostavno prevelik.
Lakše bi bilo kupiti blok materijala te ga izgodati na 5 osnom CNC-u. A i to bi koštalo puno novaca te bi puno materijala otišlo u nepovrat. Možda griješim, ali ja sam probao i  shvatio da je to puno novaca. Sve tu treba imati neku računicu ako radiš to kao hobi. Ako radiš profesionalno, onda bi se dalo razgovarati o traženju kooperanata za višebrojnu proizvodnju. Samo si pogledaj koliko izvrsnih modelara ima iskustva sa turbo mlaznim motorima(mislim sa izradom, ne sa kupovinom jer to je lako, iskeširaš 4000E i to je to). Mislim da ih možeš nabrojati na prste jedne ruke u našem okružju.Veliki je to novac, tu je problem. Ispravite me ako griješim.
Bahotec je jedan od izvrsnih proizvođača motora isto kao i Wren. Imaju oni i lijepe cijene.
Nemojte se zavaravati, izrada ovakvog motora je vrlo kompleksna stvar. Ali kada ga upališ prvi puta i da  on pravilno prihvati i krene na ler od 30-35 000rpm.......hehe,tako sretan sam bio još jedino kada mi se sin rodio, ako me razumijete.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #6
Hmmm

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #7
Ne kužim ovo zadnje. ???

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #8
Pozdrav kolega! Napravio si stvarno impresivan stroj! Svaka čast! Znam otprilike koliko je to posla jer sam i sam radio nesto slično a imam u planu opet krenut s gradnjom jet motora ali manjeg od tvog.
Promjer 65mm, dužina 135mm, radijalni kompresor i radijalna turbina, ciljani potisak oko 2kg statički.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #9
pa to je malo, mislim dimenzije. potisak je dovoljan s obzirom da modeli baš  i ne moraju imati odnos potiska i mase veći od 1.
Samo naprijed, držim palčeve za uspjeh. ;)

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #10
tek sam sada uocio temu i jedno kaj mogu reci je
 
impresivno .. nema što...
 
konacno prava tema o turbinama... za razliku od one navlakuše od nedavno ...
 
ostaje ti samo to uglazbiti u neki vijun....
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #11
Sumnjiv mi je onaj narančasti šrafciger.

Pozdrav
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #12
Evo i danas sam napravil jedan mali test, 115 trpm, 18PSI (1,22BAR) tlak kompresora, vaga daje oko 5kg potiska ali mislim da me negdje stol za mjerenje jebe jer se prvi puta istrgnuo šrafcingu s kojom je testni stol vezan za veliki stol. Malo čudno ali mislim da je pisalo 5kg na vagi, sunce je sijalo direkt u bulju. Mislim da manje pokazuje nego što u stvari jest. Videl bum poslije na snimkama.
Uglavnom stroj radi nenadjebivo i sada je stvarno spreman za ugradnju u zrakoplovak.
Stvar nije dala više okretaja jer je bio ograničen u FADEC-u na max RPM=115 000. Zaboravil sam se, jbga. ALi vjerujte mi dosta je i ovo, model od 10kg ide s ovim "ko zmaj", ali bit će i više potiska. Sada moram još napraviti novi ispušni konus i to od sjajnog inoxa i to će biti završna stvar. Ležajevi beba, ma sretan sam ja kao mala beba.
filmek bum poslije smontiral.
Pozz
Lukas jet 115K rpm run


Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #14
Da, u svom kompletu alata.
Samo fanatik može u Hrvatskoj kupovati SnapOn alate.
Ili ga je posudio s posla?
Koje ulje se koristi?

P
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG