pitanje za diogena...jel teoretski isto gramsko staklo lakše od isto gramskog karbona, teoretski potpuno jednako namazanog epoksijem?
To je zapravo odlično pitanje jer: različite vrste materijala različito upijaju smolu,a istovremeno iste vrste materijala iste gramaže , ali različitog načina tkanja opet ne upijaju jednako ! Hebeno!
Globalno, karbonska pletiva upijaju više smole nego li staklena iste gramaže, osim unidirekcioni karbon koji zaista upija malo smole.
Evo i primjeri: 164 gramsko staklo upija 128 grama smole i jedan kvadrat teži na kraju 292 grama.
160 gramsko karbonsko pletivo upija 184 grama smole i kvadrat ti je na kraju 344 grama.
Ovo su primjeri skinuti sa:
http://shop.r-g.de/U praksi ti je dosta važno koliko smole istisneš iz pletiva kada ga 'namočiš', ja za to koristim veliki gumeni valjak, a usmoljenu tkaninu držim između dva sloja debelog najlona i istiskujem iz sredine prema van, no bolje je koristiti bugačice od mikrofibra koje fino upiju višak smole, vidi primjer ovdje (po kojemu i mi radimo u klubu) :
http://www.gregorie.org/freeflight/cf_wing/d-box_assembly.htmlAko ti se ovo čini kao cijela filozofija, u pravu si, to je praktički jedna cijela struka i majstori ovog zanata u svijetu su vrlo rijetki .
(ionako sam napisao da sam ja jubito-pilot i lajbek ..
)
Precizne vage (0,1 gr) imaš za oko 200 kuna u Chipoteci ako ti se ne čekaju one iz DX-a.
Smola koju vi koristite (vidim na slici) miješa se u volumenskom omjeru 9:5, koristite one plastične šprice iz apoteke i biti će OK.
Damir