Ne slazem se da propelu drzi aerodinamika pod 90° prema osi. Cak ni djelomicno.
Približno je pod 90 stupnjeva, ali ne i točno toliko. Kada takav model 'šikneš' u zrak, kut se smanji prema nazad, ako tokom penjanja usporiš strmijim kutem (penjanja) krakovi elise idu više prema napred.
Za sklapanje elise bito je na regleru isprogramirati kočnicu koja kratko spoji priključne kleme motora i zaustavi vrtnju elise koja se potom od struje zraka sklopi prema unazad. Ako to nije slućaj, takav slobodno rotirajući propeler ("milling prop") je neka vrsta kočnice i sa elektrojedrilicom iscurim za približno 50% vremena od onoga koje bi realizirao da se prop pravilno sklopio.
Ako regler nema kočnicu ili je pregorila (vrlo čest slućaj u praksi) potrebno je model nakon gašenja motora naglo povući prema gore i stalirati da krakovi sami padnu unazad - a to je sve popriličan gubitak visine i na takmićenju si onda zahebo rezultat.
Kako je kog Zagija riječ o pusher propu, što sam isto isprobao, nema neke opasnosti da se proklopi prema naprijed i udari o model, ali ako se toga bojiš, imaš ovu skicu u prilogu kako se to može izbjeći baš sa slićnim propom 6*3,5.
Permax 400 /6V uz 2S i takvu elisu je na granici 'preživljavanja', u praksi ga mijenjam nakon 40-50 startova, ovisi koliki je duty-cycle, tj. koliko radi neprekidno po letu: može ga se malo isprati radom u dest. vodi ili nekom alkoholu i produžiti mu trajanje. Imaš na adresi dole - link na 'moj hangarčić 'sliku 6 takvih modela sa takvim elisama i setupom, vjeruj da imam izvjesno iskustvo, pa ove napisane činjenice nisam izmislio ili prepisao od drugih.
BTW, vidim da se zanimaš za aerodinamiku, spusti mi na PP neki mail gdje možeš primiti attach od 15 mega, pa ti pošaljem Simonsa, materijal za proučavanje..
Damir