Skip to main content

Topic: Turnigy nanotech napuhane batke?? (Read 10044 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Turnigy nanotech napuhane batke??

1-2 godine  sam s avionima i najveće batke koje sam korisitio je 2200mah 3S za avion. Nikada preko 30-40A nije bilo potrebno. Rhino , Zippy itd.

Počeo s helićima, i 450 klasom i imam 5 Zippy 2200mAh 3S 20-30C  baterija i 4 Nano Tech 2200mAh 3S 25-50C.

Napunim ih uredno, baterije se na oba punjača koja imam pune na nešto preko svojih vrijednosti oko 2300mAh.
Dok se pune, hladne su, nisu napuhane, pune se UVIJEK na 1-1.5C za Zippy i 1-2C za nanotech.
Praznim ih do 3.6V-3-7V. Ni jedna nije bila niže od 3.5V
NIKADA ne punim baterije isti dan korištenja. Uvijek su hladne kad ih punim.

PROBLEM:

jučer sam primjetio stvar koja se stalno događala i odlučih pitati stručnjake s foruma jer me zabrinjava.
Naime nakon hovera i vrtenja helića vamo tamo po parku (450) mijenjam bateriju i sve do reda su lagano napuhnute.
Znači ne da promjene oblik totalno nego prednja i stražnja strana se lagano podigne. I na dodir su tople, i Zippy i nano.
Temperatura im je da se na dodir osjete da su se zagrijale malo, znači ništa kritično.

Nakon 5-10 minuta što su na zemlji, hladne su na dodir i više nisu napuhnute.

Da li je to normalno da se malo napušu baterije kod korištenja? Trebam li se zabrinuti?

Na heliju je ovaj ESC
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9299__TowerPro_H40A_Brushless_Speed_Controller_.html

i čisto sumnjam da je struja reko 40A, jer je i motor i ESC nakon 4-5 baterija za redom jedva topal na dodir.




Odg: Turnigy nanotech napuhane batke??

Reply #1
A koliko dugo si u zraku i koja je voltaža ćelija ak smijem pitat?
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Turnigy nanotech napuhane batke??

Reply #2
slicno se dogodilo i sa mojima 2200 45/90C, imaju nekih 40 punjenja, sad se strasno pozna pad snage i cim se malo zagrije napuhne se ko govno

Odg: Turnigy nanotech napuhane batke??

Reply #3
Sve piše u prvom postu. Dakle uvijek se prazne na 3.5V minimalno,  ispod toga ne. Uvijek se pune na okvirno 1-2C. Znači uzorna upotreba baterija.

Nikada ih nisam stavljao na ništa što zahtjeva više struje od 450 helića.

Sad me zanima zašto su napuhnute (malo ali vidljivo)?

Jel to normalno da se malo napuhnu? Jel trebam nešto promjeniti na heliju ili neke druge baterije?

Jel bi se trebao zabrinuti, tipa držim ih u stanu , i ne bi volio da se kaj zapali. Spremam ih tek kad su totalno hladne i nakon sat promatranja.

Jel to katastrofa koja se sprema ili mogu i dalje koristiti baterije?

Čudno mi je što baš sve imaju isti simptom, znači ni jedna nije nešto bolja, no dobro možda nano su malo manje.

Svaki komentar pomaže.

Odg: Turnigy nanotech napuhane batke??

Reply #4
3.5, sorry nisam vidio nekako mi je promaklo. Vjerujem da su fino tople nakon leta. Negdje sam pročitao da je zlatno pravilo za lipo da se ne spuštaju ispod 20% odn 3.7. Kad sam ja vozil na 3.5 isto se napuhnula i takve onda više ne koristim. Možda je ovo odgovor na tvoje pitanje.
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Turnigy nanotech napuhane batke??

Reply #5
3.5, sorry nisam vidio nekako mi je promaklo. Vjerujem da su fino tople nakon leta. Negdje sam pročitao da je zlatno pravilo za lipo da se ne spuštaju ispod 20% odn 3.7. Kad sam ja vozil na 3.5 isto se napuhnula i takve onda više ne koristim. Možda je ovo odgovor na tvoje pitanje.

Cut off mi je postavljen na medium (oko 3.6-3.7V) tako da večina baterija kada mijenjam provjerim na koliko su da ako ima neki problem da odvojim bateriju od ostalih.
Vrijednosti su najčešće između 3.6V i 3.7V ponekad je neka vrijednost koja počinje s 3.5V no budem sada izmjerio 5 minuta leta i to je to.
Imam 9 baterija i to je dosta za 45 minuta.

Budem vidio jer se stvar promjenila.

Pitanje, kada koristite balance punjenje a kada charge?

Ja sam koristio donedavno samo balance.

Koja je razlika osim očite, da je jedno balansirano. Zar nije i drugo?

Odg: Turnigy nanotech napuhane batke??

Reply #6
Balansiranje je dobro zato kaj baterije onda imaju istu krivulju pražnjenja, ukoliko se debalansiraju onda će se ona najpraznija ćelija najviše i prazniti kaj bu poteglo eksponenicjalno pražnjenje za tu ćeliju jer su u seriji. Ne balansirano punjenje bu punilo bateriju - nebalansirano :) što znači da ćelije neće imati istu pohranjenu energiju što može uzrokovati opet veće pražnjenje pojedinih ćelija i time smanjiti život pojedinih ćelija a na kraju i lošiju bateriju tako da je balansiranje uvjek poželjno kolko god se da. Mislim da se charge koristi samo onda kada nemaš balancer :).

Ispravite me ak sam nekaj krivo napisal.

Ovak je nekak krivulja sim tam, +/-
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Turnigy nanotech napuhane batke??

Reply #7
Nisam nikada o tome razmišljao ali valjda balanse traži dodatni konektor s batke ovaj drugi "charge" ne traži valjda. Punio sam na njemu 1S baterije sve ok. Nema mi drugog objašnjenja, a da postoji posebno charge i odmah do njega opcija balans.


Odg: Turnigy nanotech napuhane batke??

Reply #8
Čudno mi je da imaš flight time 5 min to mi je nekak malo. Sa tak tak baterijom imam 7 min i na 20% je. Sa thunder power mogu i do 9 min. Da nemaš neki binding ili nekaj kaj ti jede snagu? Cutoff rihtaš po ukupnoj voltaži u seriji ili imaš neki konektor kaj ti mjeri posebno svaku ćeliju?
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Turnigy nanotech napuhane batke??

Reply #9
Čudno mi je da imaš flight time 5 min to mi je nekak malo. Sa tak tak baterijom imam 7 min i na 20% je. Sa thunder power mogu i do 9 min. Da nemaš neki binding ili nekaj kaj ti jede snagu? Cutoff rihtaš po ukupnoj voltaži u seriji ili imaš neki konektor kaj ti mjeri posebno svaku ćeliju?

Ma letio sam nekih tak 7-8 minuta. I to je ok. Dođem dolje s 3.5-3.6V.
Ovo 5 minuta sam rekao tak bez veze.

Cut off je podešen na ESC-u. I koliko vidim funkcionira.

E ovo što kažeš sam i ja mislio. Na 250 sam zamijenio remen, stavio neki čvršći i još sam ga PREzategnuo, baterija trajala 4-5 minuta i vruća.

Da nije to možda? Znači da nekaj se negdje tare, zapinje ili što god, više Ampera, toplija baterija.
Ali kaj kad je motor i ESC skoro pa hladan.
Ako se nešto binda koji bi mogao biti razlog, točnije što bi to moglo biti?

Ne kužim.
Ne znam kako da testiram kolika je voltaža imam samo volt metar s HK-a koji mogu spojiti u seriju. Neznam kako da osiguram heli da ga vidim koliko je ampera a da bude sigurno za mene i heli. A sad da ga zakeljim na stranu helija pa promatram u hover? Ima veliki display koji svijetli ;)

Inače nemam BEC instaliran na heli, već koristim ovaj od ESC-a i sve radi ok. Da li mi treba BEC? Imam jedan od 5A koji mi stoji.

Za što uopće mi treba BEC na heliju , točnije kada?

Odg: Turnigy nanotech napuhane batke??

Reply #10
A dali imaš punjač koji ti pokazuje koliko je ušlo nazad u bateriju?
Ako imaš uzmeš batku i heli i recimoiletiš na timer 6 min OK? skineš napuniš i gledaš koliko je ušlo ampera nazad (mA) OK?
batka ima nazivno 2200 mA 80% je 1760 .
Npr u onu batku je ušlo 1400 mA , nakon toga digneš timer za recimo 20 sec pa letiš 6 min i 20 sec ponoviš gore navedeni postupak dok ne dođeš do 80% koje u tvom slučaju iznosi 1760 mA.
Batke se uvjek pune u balans modu osim naravno 1s (nemaš ju s čim balansirati)
Nadam se da ti je sad nešto jasniji postupak punjenja i pražnjenja baterija
Ljep pozdrav
simpi
 
E da baterije treba nakon letenja napuniti u storage modu  ako nečeš letjeti nekoliko dana , ne čuvati ih pune ili prazne
Trex550E manji ali BRŽI I ŽEŠĆI od wespenove
600-tke.....ali uskoro više ne ČUDO je na putu

Odg: Turnigy nanotech napuhane batke??

Reply #11
A dali imaš punjač koji ti pokazuje koliko je ušlo nazad u bateriju?
Ako imaš uzmeš batku i heli i recimoiletiš na timer 6 min OK? skineš napuniš i gledaš koliko je ušlo ampera nazad (mA) OK?
batka ima nazivno 2200 mA 80% je 1760 .
Npr u onu batku je ušlo 1400 mA , nakon toga digneš timer za recimo 20 sec pa letiš 6 min i 20 sec ponoviš gore navedeni postupak dok ne dođeš do 80% koje u tvom slučaju iznosi 1760 mA.
Batke se uvjek pune u balans modu osim naravno 1s (nemaš ju s čim balansirati)
Nadam se da ti je sad nešto jasniji postupak punjenja i pražnjenja baterija
Ljep pozdrav
simpi
E da baterije treba nakon letenja napuniti u storage modu  ako nečeš letjeti nekoliko dana , ne čuvati ih pune ili prazne
 

Imam punjač koji to pokazuje. Baš budem probao kad stignem.
Istina jednom se napunilo 2300mah u jednu batku. To znači da je bila dosta prazna :) Ali nije ispod 3.5 ziher.

Odg: Turnigy nanotech napuhane batke??

Reply #12
Voltaža baterija nakon spustanja se oporavi ne znam koliko ali se digne .
Ta baterija je za heli najvjerojatnije papa . Voltaža se ne mjeri nego kapacitet , previše trošiš i zato ti se batke napuhuju.
Za istu watažu bateriji na kraju pada napon , čega onda proba dat regleru STRUJE .
Nemreš u bocu od litre natrpat 1.2 l , po svemu kaj pišeš mislim da krivo određuješ vrijeme letenja , iz te batke si izvukao 540 mA više od preporučenog.
poz
 
Trex550E manji ali BRŽI I ŽEŠĆI od wespenove
600-tke.....ali uskoro više ne ČUDO je na putu

Odg: Turnigy nanotech napuhane batke??

Reply #13
Imam ja dvije turn. 2200 mah, jednu e-sky 1800 mah. Turn. se malo napuhnu, neznatno nakon 7-9min laganog leta lijevo-desno, e-sky ne mijenja oblik ali ona jedina nema tu nekakvu "spuzvastu" omotnicu. Sve tri baterije se ugriju na nekih 50-ak stupnjeva.
Eto,tako je kod mene, nisu bas strucni izrazi ali nisam ni ja neki strucnjak  :)

Odg: Turnigy nanotech napuhane batke??

Reply #14
Voltaža baterija nakon spustanja se oporavi ne znam koliko ali se digne .
Ta baterija je za heli najvjerojatnije papa . Voltaža se ne mjeri nego kapacitet , previše trošiš i zato ti se batke napuhuju.
Za istu watažu bateriji na kraju pada napon , čega onda proba dat regleru STRUJE .
Nemreš u bocu od litre natrpat 1.2 l , po svemu kaj pišeš mislim da krivo određuješ vrijeme letenja , iz te batke si izvukao 540 mA više od preporučenog.
poz

OK sad sam zbunjen.

Naime zar ESC koji upravlja baterijama od npr 3 čelije ima postavljen cut off na 3.3V (neki na 3.0, ili na više njih). Znači Lipo baterija ne bi trebala ići ispod toga.

Ako baterija može izdržati spuštanje čelija na npr. 3.5V zar nije onda svejedno koliko sam mAh izvukao VEĆ da sam se vozio sve dok baterije nisu došle do 3.5V i tada sam ih promijenio?

ILI stvarno moram znači potrošiti 2200mAh ili manje od toga da bi sve bilo ok, bez obzira na to koliko je Volti koja čelija? I to mogu napraviti tek onda kada budem punio bateriju?

>To mi stvarno nije logično. Tipa kad kupiš kit helikopter nemaš ništa od te aparature i jedino što sprečava da bateriju previše isprazniš je ESC cut off. Tipa dobio si punjač koji nema display i jednu bateriju a kamoli kakav watt/volt metar.

Molim pojašnjenje.