Skip to main content

Topic: Pomoć molim (depron itd.) (Read 8782 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pomoć molim (depron itd.)

Ljudovi, molim vas neke linkove, kako početi samogradnju. Znači gdje kupiti materijal, kako rezati, lijepiti itd. depron, gdje naći nacrte itd. itd.
O depronu nemam nikakvog pojma i nikad nisam letio niti slagao model iz istog. Htio bih si složiti nekakav EDF aviončić, a ne znam niti otkud početi.
Pa vas molim za pomoć :)
MAK Zapad

Odg: Pomoć molim (depron itd.)

Reply #1
materijal je arbiton koji ide pod laminat kao izolacija. ima ih vise vrsta, a meni su najbolji ravni pakirani po 10 ploca, ima ih od 3 i 6 mm, cijene se ne sjecam. bilo je za kupiti u pevecu, a znam da decki u ivanicu kupuju ploce u prodavaonici tepiha i podnih obloga aladdin. najbolje ljepilo je uhupor kojeg ima za kupiti u bauhausu, a moze se lijepiti i sa foam safe super ljepilom kojeg zna biti na HK-u, pu ljepilom (super je sto zapunjava sve rupe jer bubri i jako je cvrsto, a nedostatak je sto se dugo steze) i sa vrucim ljepilom (ono na pistolj, pozitivno je sto se s njim lako i brzo radi, a nedostatak je da se dodaje puno tezine modelu). neki koriste i jos neko ljepilo za stiropor, ali se ja nisam susreo s time. sve rezes sa obicnim skalpelom prema isprintanim nacrtima. nacrti, prvo sto mi je iskocilo na upit "foam edf": http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=476657


struja zakon, nitro USTAV

Odg: Pomoć molim (depron itd.)

Reply #2
Materijal imaš u OBI-ju-- ili Bauhausu. na odjelu sa podnim oblogama.
Ljepilo definitivno uhu pur, ako ga pomiješaš s vodom onda puno brže suši

Nacrti... probaj na www.parkjets.com

Odg: Pomoć molim (depron itd.)

Reply #3
ja bih ti preporučio extrupor 3mm.....bilo kod nas u OBI -u.....na sniženju 19 kn....oko 2 kvadrata.....čvrst elastičan...ne puca kada ga oblažeš npr oko krila.......
napravio pipera i Bf109 od njega.....prva liga......

Odg: Pomoć molim (depron itd.)

Reply #4
Hvala svima! Sad treba naći dobar nacrt za nekog MiG-a ili Sukhoija i primiti se posla :)
MAK Zapad

Odg: Pomoć molim (depron itd.)

Reply #5
ja sam upravo završio i probao Bf109 K.......kojeg sam radio 2 tjedna.......sav trud se isplatio...a svu muku je prekrio izraz i osječaj zadovoljstva kako dobro leti....takočeš i ti...samo polako

Odg: Pomoć molim (depron itd.)

Reply #6
Nabavljen depron i Uhupor, slagali bumo 2 Polarisa  :)
MAK Zapad

Odg: Pomoć molim (depron itd.)

Reply #7
Super.. i sam radim taj model..

Odg: Pomoć molim (depron itd.)

Reply #8
Nabavljen depron i Uhupor, slagali bumo 2 Polarisa  :)
Jedan off-the-record prijedlog: izbjeći UHU-Por ako je ikako moguće to je kontaktno lijepilo, dobro jedino za veće površine i spojevi su kao žvaka.
Za veće površine koristio sam epoxy smolu ili PU, ako se ima živaca čekati 24 odbnosno 2-3 sata.  Inače 5-min epoxy ljepilo je zakon za depron i slićne XPS-materijale.  Topljivo ljepilo je brzo, ali dodaje težine i otapa materijal.

Damir

Odg: Pomoć molim (depron itd.)

Reply #9
Ima i epoxyja. Inače ne volim baš ta brza ljepila kad slažem modele, drvofix bog i batina (za drvo, naravno), tako da ću koristiti klasični epoxy i UhuPor gdje je moguće, hvala puno na savjetu Diogen!
MAK Zapad

Odg: Pomoć molim (depron itd.)

Reply #10
uhupor mi drži super, epoxy savršeno, za veće površine bison u spreju, ali lijepio sam depron i sa drvofixom i bilo je dobro.
Imam par modela s njim složenih i spojevi su čvrsti. Samo daje na težini.

Odg: Pomoć molim (depron itd.)

Reply #11
Imam 2 tubice UHUPora pa ću ga koristiti gdje god je moguće, a za spojeve krila s trupom i slično, epoxy. Danas sam nešto ljepio s Uhuporom i čini mi se super, ali kao što je Diogen rekao, nije baš za malo delikatnije spojeve
Danas sam poljepio i izrezao sve šablone za dijelove, stari paralelno reže dijelove za 2 Polarisa, zasad nam se jako sviđa taj Izofloor, ako se Polarisi pokažu dobri, sljedeće radimo jednog predivnog Edge-a 540.
2 Moriaty: probat ću i drvofix :)
Opet pitanje: čime bojati depron? Donji dio trupa Polarisa ću definitivno poljepiti samoljepljivom trakom (onom kakvom svi lijepe zagije), ali ostatak bih htio bubnuti u neku boju, jer ova zelena mi se baš i ne sviđa previše  :)
MAK Zapad

Odg: Pomoć molim (depron itd.)

Reply #12
Opet pitanje: čime bojati depron? Donji dio trupa Polarisa ću definitivno poljepiti samoljepljivom trakom (onom kakvom svi lijepe zagije), ali ostatak bih htio bubnuti u neku boju, jer ova zelena mi se baš i ne sviđa previše  :)

Bojom na bazi vode tj. akrilnom bojom. Nikako onim autosprejevima, iako su AKRILNI, nagrist će izofloor, provjereno. Kolega Gorazd i ja koristimo Genius Pro 2 u 1 sjajni akrilni lak iz Baumaxa, nekih 50-tak kn konzerva, gust i rjedi se sa vodom i dobro se drži na izoflooru. Nijansi imaš koliko hoćeš, a mislim da bi u bijelu išao i JUB-ov DIPI pigment, bočica oko 10kn...

lp,
Marko



Odg: Pomoć molim (depron itd.)

Reply #13
Izvrsno, hvala!

Nego, kako je taj lak otporan na vodu kasnije? Jer ipak je ovo seaplane
MAK Zapad

 

Odg: Pomoć molim (depron itd.)

Reply #14
Ja sam do sada koristio ljepljivu traku u boji. Ima ih u Narodnim novinama. Ako nemaju.. naruče....