Skip to main content

Poll

Koliko napuhnutih baterija (žaba) koristite?

  • niti jednu.. sve napuhnute uništim po propisu (slana voda na 24h)
    7 (36.8%)
  • 1
    8 (42.1%)
  • više od 3
    2 (10.5%)
  • više od 5
    0 (0%)
  • sve moje batke su malo podeblje.
    2 (10.5%)

Total Members Voted: 18

Voting closed: November 03, 2011, 02:23:16 pm

Topic: napuhnute lipo baterije i kako prepoznati neispravnu lipo bateriju (Read 8647 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

napuhnute lipo baterije i kako prepoznati neispravnu lipo bateriju

Eto pošto sve teme odu u q.

idemo nešto što mene zanima..

Kako prepoznati bateriju koja je potencijalna opasnost.

Da li je moguće da se u bateriji koja ima "neispravan" članak dogodi da iz susjednih ćelija, što serial što parallel dogodi da poskoči napon.

Pri tome može se raditi o jednom packu tipa 3s2p ili ono što neki od nas rade kad uparuju dvije baterije 3s1p..

Druga stvar.. što se događa sa napuhnutim batkama.. imam jednu koja svaki dan izgleda sve deblje i deblje..

Što se događa sa baterijama koje su pretrpile ozbiljan udarac prilikom loma modela, zgužvane pa izravnane.. da li su one zadržale ispravnu i homegenu strukturu da bi bile sigurne da se ponovno koriste na punjaču iako ne planu od prve i izgledaju kao da su ispravne?

I gdje se tu pali anketa? nađoh :)

Još jedno zanimljivo pitanje za kemičare.. da li lipo plane samo ako napon preskoči 4.2V ili je to moguće i na manjoj voltaži.

Što je sa probijanjem baterije i fizičkim  oštećenjima.. ogrebotine, udubine itd.


eto još jedno... overdischarging.. znači baterija daje 40 Amp... a motor i esc cuclaju 60A.. baterija se pregrijava i napuhuje.. šanse da to plane u zraku, pretvori se u buktinju su?



Dakle dodatak: sigurno uništavanje lipo baterija.
Do sada sam sve vidljivo oštećene baterije i napuhnute žabe uništavao na način da u plastičnu bocu natočim vode, bacim šaku kuhinjske soli , ogulim onu zaštitnu foliju, i potopim ju u tu bocu na nekih 24h.
To je po meni potpuno ispraznilo bateriju, obzirom da se vidi da je završio postupak elektrolize i nema više mjehurića. Za test sam i probio jednu takvu bateriju i ona nije niti dimila niti je planula..
(čisto jer ne želim razmišljati da plane smetlarski kamion kad uključe prešu i sl.)

Ono šta me zanima kod ovoga.. (opet kemičari) koliko je toksična ta voda?



Još dodataka:
- imam bateriju i neki turningy punjač sa balanserom kao jedinim izvorom punjenja
Događa se jedna zanimljiva stvar... sve ostale baterije.. kada se napune do kraja svijetle zeleno i prestanu puniti.
Kod ove baterije se dogodi, da mi sve ćelije završe na 100%, ali jedan ili dva članka mi blicaju malo zeleno malo crveno, malo puni, pa stane zasvijetli zeleno pa se isključi pa opet crveno puni i tako dok ju ne skinem sa punjača. Sumnjam da se tu nešto događa. Kad nađem nekog sa punjačem bez balansera napravit ću test na otvorenom da vidim da li je to signal za opasnost.. i da li će možda planut. Ujedno to mi je i prva baterija i sad već ima više od 2 godine.. tako da ako to grune.. sve je jasno. Inače izvana izgleda sasvim ispravno, nije napuhnuta niti zgužvana.



Odg: napuhnute lipo baterije i kako prepoznati neispravnu lipo bateriju

Reply #1
moje iskustvo.....


dvije  samozapaljene baterije (video bum linkal kasnije)
prvo je  grumf opal s avionom i batka se zapalila... "pretpostavka" da je neki šarafić koji drži motor piknul batku ali možda je samozapaljenje bilo od gnječenja... nikad nebumo znali istinu.


prije toga sam ja vozil jednog akrobatu i štedio na motorima i stavil gljivu koja je imala podrobljene ležajeve....
u vožnji je ležaj zacvikal .... regler eksplodiral i batka grunula....
model sletio u rosnu travu i zapaljeni stiropor se ugasio.... model je trampljen sa DRvenim iz siska i mislim da je dan danas u pogonu.


baterija koja dobi oštećenje ide na preslagivanje.... odstranim oštećenu čeliju i prelemim paket.


kad na punjaču vidim da je kapacitet pao za više od 20 % baterije doniram kolegi grumfu koji zna što ućiniti sa njima...



Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: napuhnute lipo baterije i kako prepoznati neispravnu lipo bateriju

Reply #2
moje iskustvo.....


dvije  samozapaljene baterije (video bum linkal kasnije)
prvo je  grumf opal s avionom i batka se zapalila... "pretpostavka" da je neki šarafić koji drži motor piknul batku ali možda je samozapaljenje bilo od gnječenja... nikad nebumo znali istinu.


prije toga sam ja vozil jednog akrobatu i štedio na motorima i stavil gljivu koja je imala podrobljene ležajeve....
u vožnji je ležaj zacvikal .... regler eksplodiral i batka grunula....
model sletio u rosnu travu i zapaljeni stiropor se ugasio.... model je trampljen sa DRvenim iz siska i mislim da je dan danas u pogonu.


baterija koja dobi oštećenje ide na preslagivanje.... odstranim oštećenu čeliju i prelemim paket.


kad na punjaču vidim da je kapacitet pao za više od 20 % baterije doniram kolegi grumfu koji zna što ućiniti sa njima...

Mario,
ako se meni desi slicno a hvala Bogu jos nije,
mogu li i ja koristiti usluge Grumfa ??
preko tebe ili direktno ?
Iv

Odg: napuhnute lipo baterije i kako prepoznati neispravnu lipo bateriju

Reply #3

Događa se jedna zanimljiva stvar... sve ostale baterije.. kada se napune do kraja svijetle zeleno i prestanu puniti.
Kod ove baterije se dogodi, da mi sve ćelije završe na 100%, ali jedan ili dva članka mi blicaju malo zeleno malo crveno, malo puni, pa stane zasvijetli zeleno pa se isključi pa opet crveno puni i tako dok ju ne skinem sa punjača.


ovo se i meni dešava na jednoj staroj žabi...

Odg: napuhnute lipo baterije i kako prepoznati neispravnu lipo bateriju

Reply #4
Wora.... ovo sa slanom vodom se provlači već neko vrijeme po Forumima... zaista ne znam tko je to izmislio, no proizvođaći jasno kažu - ne !

Dakle prije par godina popeo sam se na glavu PR-u u poznatoj firmi 'Kokam' u vezi svojstava i sigurnosti LiPO batki... na kraju mi je poslao ovaj pdf - koji ovdje prilažem. Vidljivo je oznaka 'Confidental' na dokumentu, onda znaš koliko sam tipa (ili nju?) tupio po živcima.  Sada su takvi datasheet slobodno dostupni, valjda su i drugi zadavili sa pitanjima.

Da se vratim topicu: ovdje u tom .pdf-u sve lijepo i jasno piše, i to od 11 stranice pa na dalje o sigurnosti i mogućim problemima, engleski svi znamo dovoljno za razumijevanje. Naravno da je 'seawater' -slana !
Toliko od mene u ovim temama o Lipo, sve je već rečeno, samo treba pročitati.

Najdemo se na Skype i većeras,
modelarski pozdrav od
Damira.

Odg: napuhnute lipo baterije i kako prepoznati neispravnu lipo bateriju

Reply #5
sve pet... no..

Ova stavka se odnosi na način korištenja baterije. Znači namakanje pa ponovno korištenje, punjenje etc..

• Do not dip or wet the battery in water, seawater, or other liquid. If the protecting device assembled in the battery is damaged, the
battery may be charged with an abnormal current and voltage, which may result in the cause of heat generation, explosion, or fire of the
battery.


Elektoliza koju providim je za mene trenutno najsigurnije totalno ispražnjenje baterije , u plastičnoj boci (u slučaju bilo kakve burne reakcije nema staklenih šrapnela ). Isto tako ne očekujem plamen u 5 litara vode. Svi ostali vidovi pražnjenja baterije mi i dalje ostavljaju rizik da u toku pražnjenja nešto plane.

Kemičari neka ovo opovrgnu ili potvrde da se netko ne bi zay.


Odg: napuhnute lipo baterije i kako prepoznati neispravnu lipo bateriju

Reply #6
Ljetos sam dobio od kolege jedno 7 setova LiPo batki, 3S1P 850 mAh, sve napuhnute. Kako sam elektroničar po zanimanju i radim već dugi niz godina sa LiIon i LiPo baterijama znam kakve opasnosti one nose. Uglavnom, rastavio sam setove i u svima je bila loša jedna čelija(napuhnuta), ostale 2 su bile na granici (2,82V). Svaku sam posebno napunio i testirao, do danas su Ok. Ove napuhnute sam ispraznio na punjaču i pripremio za uništavanje. Za par dana sam otišao na GO na more, napunio veliki plastični lavor morskom vodom i sa recimo "sigurne udaljenosti" potopljene počeo bušiti čavlom (stavio sam na vrh štapa, cca. 1,5 m dug). Nije se ništa dogodilo, ispuhale su se, na par sam primjetio male iskrice prilikom bušenja ali bez dima i vatre. Tako potopljenje sam ih ostavio 10 dana i nadolijavao more po potrebi da budu potopljene. Kad smo išli doma sve sam ih izmjerio voltmetrom (sve su bile do 0,4V), spremio u metalnu kutiju i zaboravio na njih.Vidjevši ovu temu sjetio sam se njih i izvadio iz kutije da baš vidim šta se dogodilo nakon mjesec i pol dana, neke su se ponovo malo napuhale ali su i dalje na 0,2 do 0,4V. Sutra ih konačno nosim na odlagalište, vjerujem da se sad ne mogu zapaliti i predstavljati neku opasnost.
Ovako sam ja postupio sa lošim LiPo baterijama, ne kažem da je to ispravan način i da drugi tako rade, samo sam podijelio sa vama moj način.

Odg: napuhnute lipo baterije i kako prepoznati neispravnu lipo bateriju

Reply #7
A da na te baterije stavite neku auto sijalicu od recimo par vata, pa nek je izcucla do zadnjeg elektrona ?
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

POMOĆ!

Reply #8
Imam 450 heli.
Ima  40/50A ESC.
Nekako sumnjam da vuče više od 40A stalno. Pa align dolazi s 35A ESCom.
Imam 6 komada 2200mah 3s baterije za njega. 4 su turnigy 20C, a dvije su Turnigy nano 25-50C.
3 od 6 su napuhnute, u početku su znale biti samo nakon leta, no sada su stalno. Napuhnuta je i nano batka.
Bojim ih se koristiti.

Prema ovome znači to je "accident waiting to happen".

Bed i je baciti 3 batke, možda čak i 4. No najveći bed mi je što do danas nisam uspio otrkiti točni razlog zašto su napuhane.

Motor je E500 4000kv koji troši malo više struje, tako kažu. Nemam baš neki sistem kako izmjeriti struju, imam loger, ali onaj s displayo, i jednom sam ga stavio na heli i napravio hover i gledao koliko vuče, koliko sam vidio bilo je oko 20A.

E sad.....imao sam na njemu Turnigy plush 60A, i baterije se nisu grijale, a bile su iste. Nakon toga mojom greškom sam skurio ESC :( i stavio novi od 40A.

PITANJE: da li ESC može utjecati na napuhanost baterija?

Odg: napuhnute lipo baterije i kako prepoznati neispravnu lipo bateriju

Reply #9
Koliko se sjećam, pričao si da su ti throttle krivulje dosta nisko, bolje je staviti manji pinion i vrtiti motor što više (oko 90+ %) jer im je u tom rangu bolja iskoristivost. Dobit ćeš nešto hladniji ESC/batku/motor a i čak bi ti vrijeme leta bilo više.
Sad da li je to razlog napuhavanja - nemam pojma, ali možda je utjecalo. Baš me zanima kaj iskusniji misle o tome
MAK Zapad

Odg: napuhnute lipo baterije i kako prepoznati neispravnu lipo bateriju

Reply #10
Ma za poluditi, nemam pojma. Imao sam jedno 2-3 mjeseca, golden age za taj MT koji mi stvara probleme i za koje ne mogu naći uzrok, gdje je sve radilo predobro, a sada....napuhane baterije. Does not compute - jer sam radio sve kao i prije.



Pitanje da li se baterije mogu uništiti ako furaš heli na premalo throtlea, tipa na 50-60% STALNO!? :o


Odg: napuhnute lipo baterije i kako prepoznati neispravnu lipo bateriju

Reply #11
Moriaty, onako bez da se uvrijediš, ali čini mi se da se stalno 'kao maca motaš oko vrućeg lonca' ....

Dakle, pitanje je: koliko stvarno ampera povuče tvoja makina ?

Jedini način da saznaš je - mjerenje !  Evo i sa čime:  http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=388&productname=

Ako ti se sada neda čekati da dođe paketić, uvijek me možep potražiti, pa ti ja posudim moj instrumentić da izmjeriš.
Uzalud ti sve priće ako ne znaš točno - koliko ?

Damir

Odg: napuhnute lipo baterije i kako prepoznati neispravnu lipo bateriju

Reply #12
Moriaty, onako bez da se uvrijediš, ali čini mi se da se stalno 'kao maca motaš oko vrućeg lonca' ....

Dakle, pitanje je: koliko stvarno ampera povuče tvoja makina ?

Jedini način da saznaš je - mjerenje !  Evo i sa čime:  http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=388&productname=

Ako ti se sada neda čekati da dođe paketić, uvijek me možep potražiti, pa ti ja posudim moj instrumentić da izmjeriš.
Uzalud ti sve priće ako ne znaš točno - koliko ?

Damir

Imam ovo.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6380

Daj mi reci na koji način da izmjerim potrošnju ali na siguran način s tim?

Tipa ono zakucavanje na stol ne dolazi u obzir jer nemam radionu.

Vani mogu jedino na turn table koji ima negdje 7-8 kila. Tako nešto. jel to dovoljno da ga ne podigne?


Odg: napuhnute lipo baterije i kako prepoznati neispravnu lipo bateriju

Reply #13
Dakle ovako:  baterija-->instrument-->ESC--> motor.... i naravno sa ESC-om upravljaš kao i inače stanicom/prijemnikom.
Mislim da je tih 7-8 kg riskantno, ako nemaš radionu, možda neka klupa na otvorenom (gdje nema ljudi da se neko ne zaleti).
ILi mu zaveži nogare za ogradu terase u kutu, samo da je čvrsto i stabilno.
Imam još nekoliko ideja, ali bolje da ne čačkam.
Damir

Odg: napuhnute lipo baterije i kako prepoznati neispravnu lipo bateriju

Reply #14
2200mah 3s 20C bi trebale biti 2.2x20 = 44 A + onaj neki burst..

Obično mi se te baterije napuhnu nakon forsiranja i pregrijavanja.. što očito govori da sam povlačio valjda maksimum iz baterije...

Sad ono šta sam već negdje napisao... koristio sam do sada te zippije.. i loongmax.. niti jedna loong max baterija se nije napuhala niti bila vruća kao ove turningy.
I ono šta sam dodatno našao na jednoj zippy.. je da su članci i naljepnica različiti.. članci 13C  a naljepnica 20C.. tak da mislim da su ,te baterije na granici.

Nedavno sam uzeo opet neke zippy po 25C, al mislim da su to u stvari neke od 20C.. za sada mi ih je šteta raskapati samo da provjerim.. ali mislim da je većina tih hk baterija precjenjena po pitanju naljepnica i njihovog C ratinga.


Loongmax 20C cca 200+kn, zippy 25C 8.99$ cca 50kn.