Skip to main content

Topic: DO KOJE GRANICE SE LIPO BATKE SMIJU ISPRAZNITI?= trajnost baterija/sigurnost (Read 2766 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

DO KOJE GRANICE SE LIPO BATKE SMIJU ISPRAZNITI?= trajnost baterija/sigurnost

jednostavno pitanje na koje sam naišao na par različitih odgovora na ovom forumu, pa mi sada više nije jasno.

Dakle:

imam bateriju 2000mah 3S 20C. Znači trebala bi podnijeti 30-40A bez problema, ne? Recimo da je prosječna baterija.

letim s njom i ona se prazni.

Do koje granice se batka smije isprazniti da se ne narušava njezina kvaliteta/kapacitet/sigurnost?

Što gledati:

1) mAh i koliko sam ih ispraznio? I koliko bi ta maksimalna vrijednost trebala biti za dotični primjer od 2000mah

ili

2) gledati napon čelije svake i paziti da ne padne ispod te neke minimalne vrijednosti sigurne za upotrebu i održavanje baterije u dobroj formi?



PRIMJER:
Nakon leta Ivica istu bateriju je provjerio s battery medicom na livadi i svaka ćelija je bila preko 3.6V.
Doma ju je punio i napunio 2070mAh.
Drugi dan Ivica je sretan i nastavlja dalje rutinu. Da li je to normalno? Koja je ovisnot pražnjenja mAh i napona na ćelijama?

Odg: DO KOJE GRANICE SE LIPO BATKE SMIJU ISPRAZNITI?= trajnost baterija/sigurnost

Reply #1
_Praznis uvijek do max. 80% kapaciteta.
Znaci da 20% ostane u bateriji.
U tvom slucaju od 2000mAh, leti dok ne potrosis 1600mAh.

Naponi celija nemaju bas veze puno, danasnje batke sa velikim C dugo drze visoku voltazu i onda naglo padnu.
Sa druge strane, cim maknes opterecenje lipice ti bouncaju nazad na 3.5-3.7 V tako da nebudes skuzio da si ih prepraznio.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

 

Odg: DO KOJE GRANICE SE LIPO BATKE SMIJU ISPRAZNITI?= trajnost baterija/sigurnost

Reply #2
O tome problemu smo već raspravljali kako pratiti potrošnju i kako se brinuti za batku na heliću
Elektronika i baterije / Odg: Turnigy nanotech napuhane batke??
Trex550E manji ali BRŽI I ŽEŠĆI od wespenove
600-tke.....ali uskoro više ne ČUDO je na putu

Odg: DO KOJE GRANICE SE LIPO BATKE SMIJU ISPRAZNITI?= trajnost baterija/sigurnost

Reply #3
Znači za batku je opasno i previše joj spustiti volzažu po ćeliji i uz to previše ju isprazniti u smislu koliko mAh smo pocuclali s avionom/helikopterom/itd...?

Ovaj dio za mah iskreno nisam znao. Znači kod malog Ivice i npr i kod mene slučaj je onda bio:
-da su baterije napuhane iz razloga jer sam previše mAh izvukao iz njih MADA im napon nikada nije pao ispod 3.7V.? To je to?

Wesepen please, koliko prosjećni heli 450 klase vuće ampera, od-do?

Odg: DO KOJE GRANICE SE LIPO BATKE SMIJU ISPRAZNITI?= trajnost baterija/sigurnost

Reply #4
od 20A do 80A
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: DO KOJE GRANICE SE LIPO BATKE SMIJU ISPRAZNITI?= trajnost baterija/sigurnost

Reply #5
Treba preći na 6S na 450 - manje struje, više napona, manje grijanja, više snage, dulje vrijeme leta - jedini problem - cijena baterija  >:(
MAK Zapad

Odg: DO KOJE GRANICE SE LIPO BATKE SMIJU ISPRAZNITI?= trajnost baterija/sigurnost

Reply #6
od 20A do 80A

Ok znaći na koji način Aligne leti s 35A ESCom.
Ništa idem opet u kupovinu 60A ESC. I nove batke. Rhino 45C.

Odg: DO KOJE GRANICE SE LIPO BATKE SMIJU ISPRAZNITI?= trajnost baterija/sigurnost

Reply #7
Ma nemas potrebe.

Za nas normalne nece ici preko 40-50A.
Taj 35A bu ti sasvim dosta...

Batke min 30C :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: DO KOJE GRANICE SE LIPO BATKE SMIJU ISPRAZNITI?= trajnost baterija/sigurnost

Reply #8
eh.. možda malo off topic.. ali skrećem pažnju..

Jučer sam nešto kemijao.. i raskopao dvije baterije.

LoongMax 1600Mah 3S sa naljepnicom 20C
Slična ovoj..  samo 1600 mah.. cca 15Ł
http://www.giantcod.co.uk/charge-loong-1500mah-tipple-lipo-battery-p-405446.html



Zippy 1500Mah 3S sa naljepnicom 20C
Discharge: 20C Constant / 25-30C Burst
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6307
Cijena: nekih 7.21$


E sad.. ove loong max su mi najdraže i uvjek vidljivo daju puno bolje rezultate, snagu, trajnost, nenapuhavanje i ne pregrijavanje za razliku od istih takvih Zippy..

i jučer raskapam baterije.. kad ono na člancima piše.. LoongMax - 160x Mah 20C (valjda laser print), a na zippiju 1430 Mah 13C


Mislim baterija je stara nekih godinu i pol.. možda se nešto promjenilo u HK-u, možda je to izolirani slučaj.. ali članci u zippiju ne da ne odgovaraju specifikaciji.. već su za 7C manji od onog na naljepnici .. a kamoli burst 25-30C ?? Nisam još raskapao ostale zippy baterije.. ali ako netko ima već raskopane nek provjeri ovo..

Odg: DO KOJE GRANICE SE LIPO BATKE SMIJU ISPRAZNITI?= trajnost baterija/sigurnost

Reply #9
Ma te oznake na svim baterijama (najskupljim i najeftinijim treba odmah prepoloviti i onda je to realno !
Nemogu to dokazati ali brijem po iskustvu da je tako !