Skip to main content

Topic: Napajanje punjača - prerada PC napajanja (moj način)... (Read 44958 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Napajanje punjača - prerada PC napajanja (moj način)...

Dakle, poznati problem je 'snabdjevati' punjač sa dovoljno A : često korišteno rješenje je prerada PC-napajanja.

Ovo je build-log ili know-how kako ja to obično napravim. Ovaj način nije niti najbolji niti najlošiji, jednostavno je jedna od desetke mogućnosti koje se mogu naći na netu.

Prvo i najvažnije: PC napajanje koristi visok i smrtno opasan napon koji može biti prisutan i kada je napajanje isključeno iz električne mreže !
Ako niste radili projekte sa naponom koji može ozbiljno ozlijediti, izazvati otvoreni plamen ili čak usmrtiti, ovo nije za vas i klonite se ovog projekta kao početničkog !
[glow=red,2,300]Ovo je ozbiljno upozorenje i svako tko se upusti u preradu PC-napajanja po ovim uputama radi to na vlastitu odgovornost ! 
Autor ovog tutorial-a (uputa) ne preuzima nikakvu odgovornost u slućaju neuspjeha prerade ili štetnih posljedica !
[/glow]



Jedno takvo prerađeno napajanje u radu izgleda ovako:
[attachimg=1]

..sa strane je montiran LED indikator uključenosti:

[attachimg=2]

Kao materijal za preradu koristim isključivo novonabavljeno napajanje: PC napajanja općenito kratko traju i nisu pouzdana pogotovo nakon ovakve prerade. Zato nema smisla uzeti neko rabljeno napajanje i truditi se uzalud, jer je vijek trajanja vjerojatno već skraćen.
Nemojte sada postati 'ja imam prerađeno napajanje za PC koje mi radi već XX godina',  imam ga i ja, čak neka stara i 30 godina. Nekada su te stvari radili solidnije, računala su manje trošila, a sve je bilo opako skupo.
Ovo danas je brzi jeftilen i za negdje oko 100 kuna može se nabaviti nešto ovakvo:

[attachimg=3]

Obratiti pažnju na slijedeće detelje:  svakako odabrati napajanje sa jednim velikim ventilatorom, jer bitno manje šumi i ne uzima prostora kao dva mala - bitno za montažu:

[attachimg=4]

Isto tako odabrati ono koje ima iza prekidač - da ne moramo montirati neki drugi; isto tako smetati će ako ima dodatni izlaz napajanja za monitor  čisti gubitak prostora za preradu.

[attachimg=5]


D.

Odg: Napajanje punjača - prerada PC napajanja (moj način)...

Reply #1
nova napajanja se pale preko matične ploče i na atx/atx2 konektoru treba prespojit 3. i 4. pin, točnije zelena i crna žica da bi se napajanje upalilo, može neki prekidač :D
možda si negdje i naveo link za preradu, ali na ovom malo ekranu ga ne vidim :D
--
Brže nisam mogo, sporije nisam htio...

Odg: Napajanje punjača - prerada PC napajanja (moj način)...

Reply #2
Prvi korak je provjera da li je napajanje uopće pogodno za preradu, tj. da li će uspjeti hack.
Hack se sastoji u tome da se zelena žica spoji na minus, tj. crnu  (PS-ON). To je isto ono što radimo kada uključujemo računalo.
Zatim, potrebno je npr. rail od 5 V opteretiti sa nekim otporom da bi se dobila referenca, tj. ovakva napajanja ne vole raditi u 'prazno'.  Nekada su se tu koristile lampe za mot. vozila, no nema smisla rasipati previše topline i svjetla, pa se sada koristi otpornik, recimo od 10 do 15 oma snage disipacije par vati koji se spoji na + 5V.

Prvo dakle spajamo crnu i zelenu :

[attachimg=1]

zatim opteretni otpor za referencu (ja ovdje koristim neki od 13 ohma) spojiti na +5 V (crvenu i crnu žicu):

[attachimg=2]

Spojimo mjerni instrument i uključimo napajanje (biti oprezan, staviti zaštitne naočale ako bi nešto slučajno kurnulo):

[attachimg=3]

Sada je vidljivo da dobivamo oko 12 V što je Ok. Ako odspojimo opteretni otpor za referencu, napon će pasti na
11.8 V  :

[attachimg=4]

Ako se spoji još manji otpornik, recimo kao ovdje 4,7 ohma , uzima se nešto veća struja i napon je neznatno viši, 12,03 V :

[attachimg=5]

Što se ne isplati; sa 13 ohma potrošnja je oko 0,4 A i napon oko 12 V što je dovoljno dobro.

Damir


Odg: Napajanje punjača - prerada PC napajanja (moj način)...

Reply #4
PC napajanje je OK, ali ako punjač podržava preko 12V,
praktično je rješenje uzeti one 'cigla' adaptere, koji daju od 16 pa na više V (ma ima i od 12V ali ih je teže naći)



http://www.google.hr/search?q=laptop+adapter&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&hl=hr&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=ohsCT62oEcyIhQe6xZGwAQ&biw=1680&bih=920&sei=pRsCT_LgGY7Usgak39DiDw

tako je i amperaža kroz kablove manja,
radi potpuno pasivno hlađeno, bez buke, prašine, (ne može upasti šarafić, komadić kabela sa radnog stola... čega zna biti  ;D )
manje je dimenzijama a vjerojatno i masom.
nema petljanja po kabelima  (ja ne bježim od toga da se razumijemo, samo navodim što je user friendly većini forumaša...)
pa je sve 100% sigurno


cijenom su povoljni
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6256




p.s. di je smrtonosni napon u pc napajanju kada je ištekano iz mreže? u kondiću na ulazu ili ?

Quote
PC napajanje koristi visok i smrtno opasan napon koji može biti prisutan i kada je napajanje isključeno iz električne mreže !

Odg: Napajanje punjača - prerada PC napajanja (moj način)...

Reply #5
Slijedeći korak je izbor napona koji (koje) ćemo koristiti: 12 V je uobićajeno za naše punjače, 5 V je isto tako uobičajeno za servo-testere kao i za prijemnike.
 
 12 V neka napajanja imaju u dva rail-a čime se postiže nešto bolja izolacija ako ih koristimo zasebno, 5 V izvor velike struje neću koristiti (servo tester i Rx) jer je taj napun pun VF 'smoga', zato ću se odlučiti sa 5 V 2 A stand-by napon koji je izveden sa ne-impulsnim stabiliziranim pretvarečem napona. To je onaj napon koji je pristuan na matičnoj ploči i kada je računalo 'shutdown'.
 Zato i svijetli led na mrežnoj kartici sve dok ne iskopčamo iz struje ili onaj prekidač iza kod napajanja  ;) .
 
 Dakle: 12V - žute žice,  oba rail-a, 5 V crvene žice (za opteretni referentni otpornik), 5 V ljubičasta (STBY) i naravno crne žice za minus. Prikazano je na slijedećoj slici:

[attachimg=1]
 
 Za kompletnu preradu potreban je ovaj materijal: opteretni otpornik 10-15 ohma 5 ili više W disipacije, raznobojne banana utičnice 4 mm i priključne kleme za kablove i upravo odabrane banana-utičnice, komplet je na ovoj slici:
 
[attachimg=2]
 
 Krećemo sa otvaranjem kućišta - još jednom pozivam na oprez, radite na vlastitu odgovornost.
 
Rezanjem ove naljepnice garancija je dio prošlosti:

[attachimg=3]
 
 Kučište otvaramo odvrtanjem ova 4 šarafa:

[attachimg=4]
 
 D.
 
 
 

Odg: Napajanje punjača - prerada PC napajanja (moj način)...

Reply #6
Potrebno je odspojiti ventilator:

[attachimg=1]

zatim označiti na poklopcu stranu na koju idu izvodi ventilatora (važno za snalaženje kada ćemo sve ponovo spajati):

[attachimg=2]


i na kraju odšarafiti i sam ventilator:

[attachimg=3]

sada valja rasplesti žice, tj. grupirati ih prema boji:

[attachimg=4]

Žice iste boje koje ne koristimo sada valja skratiti da ne smetaju (dakle sve osim zelene, crvene, crne ,žute i ljubičaste). Istobojne žice kratimo na jednaku dužinu (bilo bi ih bolje izlemiti van, ali to je dodatan zahvat i komplikacija na koju možda nisu svi spremni)

[attachimg=5]


D.

Odg: Napajanje punjača - prerada PC napajanja (moj način)...

Reply #7
@ tom_zg

Unutar napajanja imas nekoliko kondica od 600V, to ni u kojem slucaju dodirivat (kontakte) makar je napajnje iskljuceno nekoliko sati ili dana. (opreza nikad dosta)


Odg: Napajanje punjača - prerada PC napajanja (moj način)...

Reply #8
Na mjestu reza žice potrebno je staviti izolaciju, termobužir ili npr. toplo ljepilo , da nebi došlo do neželjenih spojeva, kao na ovoj slici:

[attachimg=1]


Takve grupe istobojnih žica koje ne koristimo dobro je osim izoliranja reza toplim ljepilom i međusobno povezati plastičnim vezicama da ne smetaju pri daljnoj manipulaciji i korištenju. Vidljivo na slici:

[attachimg=2]


Sada se odlućujemo gdje ćemo postaviti utičnice: na ovakvom napajanju kao i na više-manje slićnima koristimo stranicu koja je desno od one iz koje izlazi van snop žica (gledano sprijeda), odnosno lijevo od one gdje ide utikač mrežnog napajanja  220 V(gledano straga) . Vidljivo je na slikama...

Potrebno je ovo mjesto dobro odrediti i sve precizno izmjeriti jer provlaćenjem žica do tog mjesta ne smijemo dodirivati ventilator, a same banana-utučnice moraju biti dovoljno udaljene od svih elemenata kao i stranica kućišta. Ovo je zapravo najozbiljniji i najteži dio posla.
Na određenom mjestu prvo skidam naljepnicu, ali samo potrebni dio, jer podavi na njoj mogu biti korisni i kada preradimo napajanje:

[attachimg=3]


Sada treba prije bušenja sve precizno još jednom premjeriti i označiti rupe za banana utičnice:
(dvaput mjeri, jednom reži  :D   )

[attachimg=4]


Nešto mi je bilo sumnjivo oko 12V - žute žice: vele da ima 2 rail-a, ali ja sam skinuo štampanu pločicu i lijepo se vidi da ima samo jedan rail ! Lažu ! No, kako će napajati i dva punjača, odlučio sam se staviti 2 utičnice za 12 V, lakše je za priključiti:

[attachimg=5]


Damir

Odg: Napajanje punjača - prerada PC napajanja (moj način)...

Reply #9
Sada slijedi masakr dremelom, tj. bušenje označenih rupa. Primijeniti modelarsko umiječe obrade lima !  :D

Na kraju sve strugotine i nečistoće očistiti i nekim otapalom skinuti flomić-oznake da sve izgleda pristojno,
na slici :

[attachimg=1]

Sada spajamo zelenu i crnu kao što je navedeno u postu na početku (da bi uopće napajanje proradilo) : ja ih ne spajam direktno, nego preko jednog otpornika cca 47-100 ohma. Razlog je što sam na jednom napajanju imao neko iskrenje, ovime to spriječavam, ali nije nužno, možete zalemiti i bez tog otpornika. Ovaj spoj je vidljiv na slici:

[attachimg=2]

Cijeli taj spoj zatim obučem u termobužir i stisnem toplim zrakom, termobužir mora stajati čvrsto da se izbjegnu nežekljeni kontakti, slika:

[attachimg=3]

Sada opteretni otpor spajamo na 5V, tj. crvene i crne žice, spojno mjesto opet naravno dobro izoloramo termobužirom ili toplim ljepilom:

[attachimg=4]

Ovaj otpornik zatim se montira uz stražnu rupičastu stijenjku pri dnu sa nekoliko plastičnih vezica kako bi se omogučilo bolje hladjenje (vrlo malo se i grije), paziti da sve bude izolorano kao na slici:

[attachimg=5]


Damir

Odg: Napajanje punjača - prerada PC napajanja (moj način)...

Reply #10
Naredni korak je spajanje klema na kraje kablova za minus, 5V STBY, i 2 puta po 12 V, kleme će se kasnije zašarafiti na banana-utičnice, spojeve opet treba izolirati termobužirom:

[attachimg=1]


Banana-utičnice montiramo u pripremljene rupe:
NAPOMENA: boja banana-utičnica u ovoj realizaciji ne odgovara boji žice, radim to iz navike da mi je +12V crveno (žute žice), minus je crno (crne žice), a ljubičastu ( 5 V STBY) spajam na plavu banana-utičnicu.

Montirane utičnice vide se ovdje, nakon njihove montaže potrebno je vratiti ventilator:

[attachimg=2]

Spajanje je pripremljeno:

[attachimg=3]


Sada slijedi posao koji je malo prtljav: spojiti kleme i zašarafiti na banana-utičnice, biti oprezan i sve stisnuti da ne bude labavo. Na kraju preko spoja staviti malo toplog ljepila za izolaciju !

Rezultat je vidljiv na slici:

[attachimg=4]

Sada još jednom sve prekontroliramo i spojimo nazad ventilator. Slijedi zatvaranje kutije napajanja sa 4 šarafa.
Sve još jednom dobro prekontrolirati koristeći hjaču svjetiljku uz promatranje kroz stražnju mrežastu stijenjku:
Svi ugrađeni elementi ne smiju dodirivati elektroniku, ventilator ili bilo kakve spojeve,izolacija mora biti savršena ![/color]
Damir


Odg: Napajanje punjača - prerada PC napajanja (moj način)...

Reply #11
Idemo sa prvom probom rada: naponi moraju biti isti kao kada smo vršili prve testove sa napajanjem.

Na slici se vide servo-tester (5 V) i dva Accucell-a 6 u radu, sve je OK:

[attachimg=1]

Slijedi test opterećenja: spojeni punjači troše 2*4 A , dakle 8 A i rade uredno puneči svaki po jednu 3S Lipo.
Ne primijećuje se smrad, pucketanje, zujanje ili bilo kakva neregularnost u radu.
Jedino se primijećuje da je napon sa 12 pao na 11.4 V, pa zaključujem da je to blizu granice max opterečenja.
Toliko o tome da može dati 400 W, odnosno 220 W na 12 volti (vidi naljepnicu !  :D ). Već pri 100 W vidi se da je blizu max-a !
Slika testiranja opterećenjem:

[attachimg=2]


Čiča-mića gotova je priča, sada je red da odgovorim na pitanja:

@SuperHik: netočno, napajanje je uključeno onda kada je spojeno na mrežni napon i kada je prekidač na stražnoj strani uključen (ako postoji), ovime je prisutan STBY napon 5 V na matičnoj ploči. Pritiskom na tipku na  računalu (to je spajanje zelene na minus)  uključuje se impulsni dio napajanja (switcher) i ako je sve OK (prisutan PowerGood napon na napajanju i još neke stvari) i sve drugo ispravno, kreće rad računala, tj. boot.
Plava led dioda koja mi svijetli na prednjoj strani ovog napajanja je spojena upravo na taj PG-napon, pa imam kontrolu stanja .

@Tomislav_Zg, @Razno2008, : točno, elektrolitski visokonaponski kondenzatori mogu zadržati naboj duže vrijeme i nakon isključenja čak i iz mreže. Zato nisam preporučio u ovom build-logu skidanje ploće i odlemljivanje suvišnih žica da se izbjegne eventulani dodir tih kontakata visokonaponskioh kondića !

Damir


Odg: Napajanje punjača - prerada PC napajanja (moj način)...

Reply #12
ma sve 5 diogen... jasno je meni što hoćeš reći, ali nema izlaznog napona prije kratkospajanja 3 i 4 ;)
svaka čast na tutorial-u ;)
--
Brže nisam mogo, sporije nisam htio...

Odg: Napajanje punjača - prerada PC napajanja (moj način)...

Reply #13
Detaljno objašnjeno i uredno napravljeno. Svaka čast na trudu Damire :)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

 

Odg: Napajanje punjača - prerada PC napajanja (moj način)...

Reply #14
Super tutorial ;)

a ovo o 400w, to je boljka no name napajanja "malo" im preuveličaju vrijednosti
moje sharkoon napajanje od 430w je istovremeno napajalo komp u radu (4 hard diska :) ) i 2 punjača sa strane (svaki je cuclao po 3A čini mi se) :)

i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000