struja - jednostavno izvaži model prije leta i poslje leta, jbg ako je lakši više od 20 grama imaš problem
ili izvaži bjeli dim iz reglera
stari pravilnik je imao restrikcije prema masi, po gradu si smio samo do pola kile, a sada 5 kila
ima puno rupa jer po starom pravilniku nisi mogao letjeti niti na kakvom takmićenju jer ti je bilo dozvoljeno svega par frekvi na 35mhz
2,4 se ne spominje, ili mi letimo ilegalno
a onaj lik ako povredi nekoga sa autom ili helijem, postoji šansa da to tretiraju kao vatreno oružje
o heliju iz pravilnika
: 1. Definicije
- letjelica bez posade (unmanned aerial vehicle): bespilotni zrakoplov u smislu članka 8. Konvencije o međunarodnom civilnom zrakoplovstvu koji leti bez zapovjednika zrakoplova u pilotskoj kabini i koji je ili daljinski i u potpunosti upravljan s drugog mjesta (sa zemlje, iz drugog zrakoplova ili iz svemira) ili programiran i potpuno autonoman.
- zrakoplovni model: zrakoplov bez posade, teži od zraka, sposoban za letenje, poglavito razvijen i upotrebljavan u sportske svrhe. Očito je da predmetni zrakoplov ima elemente modela, ali nije teži od zraka i ne koristi se u sportske svrhe.
2. Zračni prostor je tako organiziran da se dijeli na kontrolirani i nekontrolirani. U principu nekontrolirani zračni prostor je od zemlje do visine od 300 m iznad zemlje osim u kontroliranim zonama oko aerodroma. Za svako letenje u kontroliranom zračnom prostoru (dakle iznad 300 m i u kontroliranim zonama aerodroma) potrebno je odobrenje Hrvatske kontrole zračne plovidbe.
(2) Svaki rukovatelj zrakoplovnog modela mora se ponašati tako da ne ugrožava i/ili ometa javni red i mir, poglavito druge osobe i stvari te da ne ometa propisno odvijanje letenja drugih zrakoplovnih modela.
Letenje zrakoplovnih modela smije se obavljati samo uz prisustvo osobe koja može predočiti dokaz o uspješno završenom stručnom osposobljavanju propisanom za pružanje prve pomoći. Tijekom letenja zrakoplovnih modela, na raspolaganju se mora nalaziti minimum sredstava za pružanje prve pomoći propisanih za motorna vozila.
Zrakoplovni se model mora tijekom čitavoga leta nalaziti u vidokrugu rukovatelja. Pokretni uređaji koji se koriste za uzlijetanje zrakoplovnih modela, ne smiju se ispuštati iz ruku tijekom uzlijetanja. OVO JE VRLO VAŽNO I POSEBNO DIRA U PODRUČJE FPV JER PILOT NE VIDI ZRAKOPLOV DOK UPRAVLJA NJIME
Predajnici koji se koriste za upravljanje zrakoplovnim modelima, moraju biti označeni odgovarajućim brojevima u boji obzirom na korištenu radiofrekvenciju tj. kanal, pokrivati određeno frekvencijsko područje i broj frekvencijskih kanala te udovoljavati uvjetima utvrđenima posebnim propisom. OVDJE ZAKON NE PRATI 2,4 NEGO JE JOŠ NA MHZ
5. Ograničenja u letenju zrakoplovnih modela obrađena su u članku 212. Pravilnika kako slijedi:
(1) Rukovatelji zrakoplovnim modelima, dužni su održavati dostatna odstojanja od cesta, željezničkih pruga, vodenih putova ili dalekovoda. U slučaju potrebe, nedostatna odstojanja se moraju osigurati drugim mjerama (npr. ograničavanjem upotrebljivih sektora).
(2)
Zabranjeno je letenje prema osobama i životinjama, te prelijetanje skupova osoba i parkirališta za motorna vozila. Tijekom uzlijetanja i slijetanja na uzletno-sletnim površinama ne smiju se nalaziti neovlaštene osobe i pokretne prepreke. OVO JE NAŠE NAJDRAŽE
(3) Zrakoplovni modeli moraju izbjegavati zrakoplove s posadom.
(4) Za svako letenje zrakoplovnih modela u kontroliranoj zoni, na udaljenosti manjoj od 5 km od granica aerodroma, mora se prije početka letenja pribaviti odobrenje nadležne kontrole zračnog prometa.
A KAD NAĐEM PDF ZAKAČITI ĆU GA U POST PA ČITAJTE
HVALA KOLEGI MODELARU KOJI MI GA JE USTUPIO
PDF JE PREVELIK PA AKO TKO HOĆE NEKA ME SKYPA DA MU POŠALJEM
Karlo. 098-711-540, Sisak