Skip to main content

Topic: EDGE 540 benzinac 50 ccm ,204 cm  (Read 38956 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: EDGE 540 benzinac 50 ccm ,204 cm

Reply #75
eo opet ponavljam, na edgu je preporučen motor 27ccm, ja sam stavio benzinac 51ccm koji nema neku jaku kompresiju i čujem po zvuku da nije to to, i upravo zbog toga ne da mi se odvažit da se opustim i potegnem ga u nebo, ponavljam i ovo nije ovo motor koji će nakon 20 metara zaleta vući ovu mrcinu vertikalno u zrak, jednostavno ne može kršiti zakone fizike, možda odem sutra na mostarsko blato il prekosutra di imam puno prostora podići ovo u zrak i ako poleti čisto sumnjam da bi moga raditi čak i lupinge, ako bude letio letit će kao neki piper i na kraju ću morat promijenit motor, na njemu je motor JC Area 51 koji ima tvornički smanjenu kompresiju ??????? ???, zašto i ja se pitam, uglavnom s ovim motorom na edgu nisam zadovoljan, a kažem da je ovo neki trener model i do 3 metra raspona da bi ga bez problema vukao gore
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR

Odg: EDGE 540 benzinac 50 ccm ,204 cm

Reply #76
uglavnom u glavnim crtama, s ovim motorom može poletit, nema neke velike snage koja mene u glavi ograničava da se odvažim komotno poletit a da ne razbijem sve, al na kraju on će bit proban pa taman ga odmah razbio  8)
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR

Odg: EDGE 540 benzinac 50 ccm ,204 cm

Reply #77
Pozdrav drustvo.Evo Curdo sto smo zakljucili jucer prijatelj i ja vezano za njegov motor koji isto nikako nije mogao dobiti okretaje kao tvoj.Sve je stimao mijenjao elise,stelovao svakako i jucer je napokon zakljucio sto bi moglo biti a to isto moze biti i kod tebe.Debljina crijeva za gorivo i/ili ventil za punjenje(kod njega je izmedu dotoka),mozda ti je i jedno i drugo pre tanko pa ne dozvoljava potrebnu kolicinu goriva do motora.
P.S.Da odgovorim Robiju1 da za 3D letenje CG ostaje di je i ne mice se nazad ili naprijed.Kao sto je rekao za 3D;jak motor snage otprilike 2:1(odnos potisak/tezina) sa manjim okretajima ali elisom sto vecom i vecim korakom,velike upravljive povrsine sa sto vecim otklonima i elerone sto vise u struji motora,model sto je vise moguce olaksan i sve to treba letiti bez expa.Zanimljivo da sto je veci model a ako je jos i malo tezi onda expo ide cak nesto i u negativu.
Crap!I took the red pill.Damn you Morpheus!

Odg: EDGE 540 benzinac 50 ccm ,204 cm

Reply #78
Ma što se CG-a tiče, znam da je konkretno za moju PA Extru 260 u manualu pisalo da se CG pomakne naprijed za precision letenje (IMAC figure itd.), a za neki freestyle 3D iza. Inače 3D avioni imaju CG više iza nego nekakvi scale akro modeli
MAK Zapad

Odg: EDGE 540 benzinac 50 ccm ,204 cm

Reply #79
expo sam dugo razmatra i sa zokijem sam zakjlucio da expo necu dirati,samo sirove komande,tako inace letim, sto se tice crijeva za gorivo,nije nista manje nego ona dizna il vec kako se zove na sto se crijevo spaja,koji je motor u kolege,jel isti ko moj i je li poletio
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR

Odg: EDGE 540 benzinac 50 ccm ,204 cm

Reply #80
PA Extra ima ako se dobro sjećam oko 60° otklone i velike kontrolne površine, ispod 30-ak % expoa mislim da ju ne bi bilo moguće letjeti bez dual rate-ova.
Ali ne mislim ja samo na otklone, već recimo Great Planes Extra 1.60m ima male kontrolne površine, kao prava
MAK Zapad

Odg: EDGE 540 benzinac 50 ccm ,204 cm

Reply #81
Se sjecas Robi kad smo bili u Rijeci,sve one modele sto sam letio su bili bez expa,dual rateova i bez pomjerenih tezista.Sto se tice expa e pa u pocetku je malo teze bez njega ali kad se naviknes sve ti je pod kontrolom.Kad se odvikavas od expa onda svako toliko smanjuj za svega par posto expo dok ne dodes na 0,subjektivno odredi koliko letova30-50 ili 100tinjak ako ti pase.To za CG je po meni glupost kao lakse 3d izvodis tako ali probao ja sve i nije bas tako,uopce nije tako.
Crap!I took the red pill.Damn you Morpheus!

Odg: EDGE 540 benzinac 50 ccm ,204 cm

Reply #82
Curdo,motor u kolege je 4t OS od,nisam siguran dali oko 20ccm ili 25ccm.Ja sam inace u struji i benzinu pa zato nisam bas upamtio koja kubikaza.I samo da ti kazem da samo nastavi bez expa(vjezbaj na simu a ne ko ja da lomis modele) i bit ces super letac.
Trenutacno kad dignem neki prijateljev avion sa expom,full mi je nezgodno upravljati,kad pomaknem palicu i nista ili jedva nesto se desava a kad dodem do odredene granice naglo skoci a bas zbog toga ne valja expo.To u 3D-u je jako lose jer kad ga hoces u hoveru dovesti da lebdi u nuli onda ti je potrebna "mikronska"preciznost da ga umiris a kad imas expo samo ti smeta u tome a model ti seta tamo amo a mozes ga umiriti(u zavisnosti od expa)samo u totalnoj bonaci.Da i tesko je na malom avionu kao PA Extra naucit 3D ali kad naucis na njoj onda ti veliki modeli dodu goloigra.Kao sto Ameri kazu Biger flys better.Samo jos natuknica da kad sam poleti prvi let sa 2,16m Yakom,s tim da sam prije njega ucio na ostalim manjim modelima a najvise na malom Edge 540T od 1,2m,u drugom letu sam ga vec i to bez problema doveo u hover na par cm i to mozda 10 tak od zemlje.Kazem da kad naucis na manjem koji je nenormalno zivcan i onda prijedes na velike modele oni ti dodu goloigra jer su u usporedbi na manje,mogao bih dodati i pre tromi.
Curdo izvini sto sam malo rasplamsao temu u drugom smjeru,nadam se da ce bar nekom napisano koristiti.
Crap!I took the red pill.Damn you Morpheus!

Odg: EDGE 540 benzinac 50 ccm ,204 cm

Reply #83
Se sjecas Robi kad smo bili u Rijeci,sve one modele sto sam letio su bili bez expa,dual rateova i bez pomjerenih tezista.Sto se tice expa e pa u pocetku je malo teze bez njega ali kad se naviknes sve ti je pod kontrolom.Kad se odvikavas od expa onda svako toliko smanjuj za svega par posto expo dok ne dodes na 0,subjektivno odredi koliko letova30-50 ili 100tinjak ako ti pase.To za CG je po meni glupost kao lakse 3d izvodis tako ali probao ja sve i nije bas tako,uopce nije tako.

Sjećam se naravno :)
Što se pomicanja težišta tiče, radilo se o centimetar-dva, ali sam primjetio da model puno bolje i agresivnije izvodi snap rollove i slične nagle manevre poput waterfalla itd. kad je težište iza
Ja sam bio protivnik expoa na stanici dok nisam malo proučio tu problematiku. Negativni expo (Futaba filozofija, za Spektrum je sve obrnuto) se dodaje kako bi se uklonio mehanički pozitivni expo koji nastaje zbog nelinearnog kretanja servo ruke, a koji je još više izražen na 3D modelima (zbog velikih otklona), tako da ustvari s 0% expoa na stanici dobiješ osjetljivije komande "oko centra" i sve manje osjetljive oko krajnjeg hoda palice. To se može ublažiti dobro mehanički podešenim linkovima, ali ne baš i ukloniti, tj. nisam siguran da je moguće dobiti potpuno linearan hod kontrolne površine u odnosu na hod palice.
Naravno, ako se navikneš letjeti tako nema problema. Ja se ne želim vraćati na staro, jer sam se ustvari morao navikavati na expo (pričam o malim postocima i to samo na 3D avionima i helijima)
Sve ostalo letim bez expoa jer nemam problema s preupravljanjem (čak i brze zagije s full otklonima i D/R na 150% - tu nije bitna preciznost za nekakve figure pa mi paše)
E sad smo ga zagnojili, ali dolazimo do one da si treba podesit sve onako kako ti paše lol  :)

Quote
Trenutacno kad dignem neki prijateljev avion sa expom,full mi je nezgodno upravljati,kad pomaknem palicu i nista ili jedva nesto se desava a kad dodem do odredene granice naglo skoci a bas zbog toga ne valja expo.To u 3D-u je jako lose jer kad ga hoces u hoveru dovesti da lebdi u nuli onda ti je potrebna "mikronska"preciznost da ga umiris a kad imas expo samo ti smeta u tome a model ti seta tamo amo a mozes ga umiriti(u zavisnosti od expa)samo u totalnoj bonaci

E pa o tome se radi, ja ne koristim expo da bih dobio neresponzivnost oko centra i onda BAM da samo skoči. Već baš linearnost

Quote
.Da i tesko je na malom avionu kao PA Extra naucit 3D ali kad naucis na njoj onda ti veliki modeli dodu goloigra.Kao sto Ameri kazu Biger flys better.Samo jos natuknica da kad sam poleti prvi let sa 2,16m Yakom,s tim da sam prije njega ucio na ostalim manjim modelima a najvise na malom Edge 540T od 1,2m,u drugom letu sam ga vec i to bez problema doveo u hover na par cm i to mozda 10 tak od zemlje.Kazem da kad naucis na manjem koji je nenormalno zivcan i onda prijedes na velike modele oni ti dodu goloigra jer su u usporedbi na manje,mogao bih dodati i pre tromi.

Ja sam na maidenu već hoverao tu Extricu (na nekih 15ak metara), a nakon par baterija i full nisko. Iako su mi snap rollovi, knife-edge loopovi, can-openeri i slične stvari bile interesantnije :) Izvrstan je to model, samo mi se sad jako sviđa nova Katana :) Bude i to došlo jednom

Sorry Hrvoje što smo ti malo ukrali thread, mogao bi ovo Wespen prebacit negdje
MAK Zapad

Odg: EDGE 540 benzinac 50 ccm ,204 cm

Reply #84
hehe, ne treba Wesp ništa prebacivati, i ja uvik naučim nešto, tema i je otvorena za rasprave, zoki koliko sam skužio na tom modelu od frenda je nitro model, ili se varam, ne vjerujem da je do crijeva jer smo probali čak i na špricu gurati gorivo pod tlakom isto se ponaša, evo ako uspijem danas popodne ili sutra otići na blato probati edga, u subotu imamo modelarski miting u sklopu svjetskog kupa u FF u mostaru pa bi ga volio bar prije toga probat poletit na širokom i ravnom području da vidim za prvi put kako se to sve ponaša, ako ne uspijem onda će u subotu biti samo na izložbi, a letit ću s nečim drugim, ima flote, quad, heksa, nitraš, sebart katana, easy glider........ :D :D :D :D, funtana mi je u stipe, nisam je još dovuka kući
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR

Odg: EDGE 540 benzinac 50 ccm ,204 cm

Reply #85
Robi mi pustis tvoj broj tel.Moj je 0989951555.BTW Hrvoje steta sto ne mogu doci na event,bilo bi ludo.Nebi bilo lose da krajem ljeta organiziramo jos jedno okupljanje u Rijeci,mislim na Grobniku.
Crap!I took the red pill.Damn you Morpheus!


Odg: EDGE 540 benzinac 50 ccm ,204 cm

Reply #87
Robi mi pustis tvoj broj tel.Moj je 0989951555.BTW Hrvoje steta sto ne mogu doci na event,bilo bi ludo.Nebi bilo lose da krajem ljeta organiziramo jos jedno okupljanje u Rijeci,mislim na Grobniku.

Mi iz MAK-a Zapad smo definitivno za (govorim u ime većine jer sam siguran da bi rado došli :) )
Evo pustim ti broj SMS-om, a evo ga i tu 0977 677 577
MAK Zapad


Odg: EDGE 540 benzinac 50 ccm ,204 cm

Reply #89
mislim da je to verzija ko u mene :D, samo nije takav motor
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR