Skip to main content

Topic: Edge 540 Buildlog (Read 6331 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Edge 540 Buildlog

Poslije dva izrađena zagija, odlučio sam se za izradu Edge-a. Planovi su sa RC Groups http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=767157

Pa evo nekoliko slika za početak..



Cijeli avion je izrađen od Stirodura 30 Kg/m3. Pošto sam imao doma nekoliko ploča od 5 cm, pokušao sam ih izrezati vrućom žicom na 1 cm debljine. Negdje sam pogodio 1 cm, neke ploče su ipale 1.2, 1.4 cm.. Površina nije na svim mjestima bila naj više ravna, al to sam riješio finim vodobrusnim papirom i tako da je ispalo sasvim OK.






Stigao prvi paket sa HK-a :)


Isti stirodur ko i onaj zeleni, samo drugačije boje. Korišten za izradu krila






Malo sam si dao truda, pa pomoću hotwire rezača i vodobrusnih papira napravio i profil "od oka" i za elevator. Ne sviđa mi se da bude kockasti ko što je u uputama :)






Stigao i drugi paket






Krila su izrezana pomoću hotwire rezača, dakle puna su.
























Prvo aviošpera je zalijepljena za stirodur i na nju tiskana pločica od vitroplasta.. Nadam se da bude to izdržalo udarce kod slijetanja.


































Nosač motora izrađen od vitroplast pločice














Folije koje sam koristio za presvlačenje su neke koje sam kupio u firmi koja se bavi izradom naljepnica, možda malo preteške.




























Zagi na remontu :) Čeka novi motor...








Mačak pronašao savršeno mjesto za odmor ;)














Ovdje bi trebala biti baterija da bi CG bio na mjesu. Nije baš najbolje mjesto s obzirom da je motor unutra na tom mjestu.























Cijeli avion je ljepljen PUmax ljepilom za drvo. Ispao je vjerojatno pre teški - 1.2 Kg. Prvi let je odrađen, ali ima i problema koje treba riješiti. Cijeli avion vuče u lijevu stranu sa i bez gasa, dakle nije problem u kutu motora nego vjerojatno u repnom kormilu koje nije pod kutem od 90 stupnjeva, nego je malo ukoso. CG nije u redu, jer vuče na rep. Od uzbuđenja nisam uspio sve probleme pohvatati u zraku, vjerojatno je i motor preslab za tu težinu. Za sada mi je 1. zadatak složiti mu ispravno CG i da ide ravno, onda test dal je motor preslab za tu težinu itd.

Odg: Edge 540 Buildlog

Reply #1
Pongra je napravio istog Edge-a
Idealna masa bi bila oko 1kg MAX, za motor preporučam Turnigy Aerodrive SK3 35-36 910KV ili NTM Prop Drive (isto 3536 910) na 12×6 ili 13×5 propu, 50A ESC, 3S 2200 mAh baterija. Model leti OK za stiroporca. Servači BMS 373MG (dobivaju očajne kritike na HobbyKingu, ja sam ih imao na Precision Aerobatics Extri 260, na 5V su pušiona, na 6V servači ownaju)
Inače - FENOMENALAN rad, stari moj svaka čast, predivno nešto :)
MAK Zapad

Odg: Edge 540 Buildlog

Reply #2
Lijepo. Čime si to oblačio avion?

Odg: Edge 540 Buildlog

Reply #3
@ robi1kenobi: motor koji koristim je NTM prop drive 35-36 910 KV, 12x6 master airscrew elisa, Turnigy plush 40A i Rhino 2250 mAh, 3S, 30 C baterija. Ali mi se čini preslab za tu masu.

@ Spader: samolijepljivom folijom koju sam kupio u firmi koja se bavi izradom naljepnica. Prije folije sam još špricao ljepilo u spreju. Zbog toga sam i došao valjda do takve mase.

Odg: Edge 540 Buildlog

Reply #4
Ovaj od Pongre (ja sam testni pilot) polijeće iz ruke bez problema. Isti motor sam imao na Precision Aerobatics Extri 260 i ponašao se fenomenalno. Ovaj Edge je neusporedivo lošiji u hoveru i dosta je sporiji, a lakši je od Extre. Mislim da je problem u masi, ovaj Edge od Pongre je dosta lakši (ispod kile bez trapa) i ima dosta snage. Probaj 13×5
MAK Zapad

Odg: Edge 540 Buildlog

Reply #5
ides, fakat super.
i ovo i zagi iz drugog posta su mi zakon.

Odg: Edge 540 Buildlog

Reply #6
Imas dara, buildlog za 10.
Samo pravi i postaj.

 :) :)

Ako ti fali snage, NTM moze na 4s pa dobijes dosta s istim propom.

Master Airscrew propovi meni ne vole nize okretaje ( preko 1200 odlicni), probaj s slicnim slowfly.

Idealno bi bilo da izmjeris s powermeterom i vidis koliko vuce.

Odg: Edge 540 Buildlog

Reply #7
ovo je divota za gledat..sto vise takvih projektica  ;)
JR XP9303
Raptor 50 o.s. max 50sx-h
Raptor 30/50
No limit boat 54cc
U dolasku ostatak flote


Odg: Edge 540 Buildlog

Reply #9
Idealno bi bilo da izmjeris s powermeterom i vidis koliko vuce.

290W / 27A, inače model je napravljen za čistu peticu, imali smo ga prilike prvi vidjeti  :)

lp,
Marko

Izgleda stvarno super.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__14847__NTM_Prop_Drive_Series_35_36A_910Kv_350W.html

moze jos malo opteretiti motor, broj vecu elisu ili korak, ili 4s.

Jos jednom pohvale za vrhunski rad.

Odg: Edge 540 Buildlog

Reply #10
Ide gore i 13×6, isprobano. Samo mora biti dobar ESC (testirano na Castle-u Ice Lite 50)
MAK Zapad

Odg: Edge 540 Buildlog

Reply #11
Predivno izrađeno, pogotovo krila i nos.

1.2kg je malo too much ako preporuča 800 grama što je opet jako lagano za takav avion.

Mislim da si napravio istu grešku kao ja s sličnim avionom, naime napravio si ga bullet proof.

Ta folija je ziher dodala na masi, a pitanje  da li je uopće bila potrebna.

Probaj 4S kako kaže ekipa.

A zakretanje je verovatno problem u geometriji. Provjeri udaljenosti od vrhova repa do vrhova krila.


Odg: Edge 540 Buildlog

Reply #12
evo izvagal sam i ja

ima 930 grama sa Zippy baterijom 3s 2200

Odg: Edge 540 Buildlog

Reply #13
Hvala za pohvale!

Da, ta folija je uvelike značila za konačnu masu aviona i još prije toga lijepilo u spreju.. Nije bila potrebna folija, al htio sam da avion izgleda bar dobro ako ništa drugo  ;) Mislim ono, hoće on poletjet, ide i z tim setupom, al primjećuje se da nije to to. Nisam još ništa isprobao, al vjerujem da ću nešto riješiti.. Ne idem letjet svaki dan, sad nisam bio baš z vremenom nešto, ispiti na fasku su u tijeku :) Hvala na savjetima i informacijama!

Odg: Edge 540 Buildlog

Reply #14
folija i stiro je bullet proof kombinacija, čak i kad se podrobi, ostane na mjestu :)

super si ga složio, ak neće letiti, kreni raditi drugog, a ovaj na zid, super izgleda