Skip to main content

Topic: Quad za FPV (Read 7468 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Quad za FPV

Slažem setup quadcoptera za FPV, ali nešto malo bolje i efikasnije, prvo sam razmišljao da jednostavno uzmem DJI F450 ARF pa da ga s vremenom nadogradim, zatim mi je pala ideja da malo istražim tržište pa da sam nešto iskombiniram pošto već imam određenih iskustava i imam već quad (X-Fly) s Nazom koji je OK ali prevelik za FPV i ima run time 9-10min što me ne zadovoljava, ali ga je zato gušt vidit u zraku.  :)

Mene ustvari zanima Vaše mišljenje vezano uz setup Quada za FPV, pa krenimo redom:

1. Frame Turnigy Talon Quadcopter (V2.0) Carbon Fiber Frame 550mm
   http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__22781__Turnigy_Talon_Quadcopter_V2_0_Carbon_Fiber_Frame_550mm.html
   Specs:
   Weight: 280g (w/out electronics)
   Width: 550mm
   Motor Bolt Holes: 17/20/26mm

2. Motors Tiger Motors MT-3506 650KV   70g
   http://www.clubheli.com/Tiger-Motors-MT-3506-650KV_p_3583.html

3. ESC SK-20A Multicopter Speed Controller ESC 20A  22g
   http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=780&productname=

4. Prop 2 Pairs Carbon Fiber 11x4.7" CW CCW Counter Rotating Propellers   13,5g
   http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=703&productname=

5. Naza controller + Naza BEC + GPS 67g

6. Futaba RX R6306SBT  15g

7. Battery Turnigy nano-tech 5000mah 4S 35~70C Lipo Pack   531g
   http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17254__Turnigy_nano_tech_5000mah_4S_35_70C_Lipo_Pack.html

8. FPV Fat Shark Predator RTF FPV Headset System w/Camera and 5.8G TX
   http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__20672__Fat_Shark_Predator_RTF_FPV_Headset_System_w_Camera_and_5_8G_TX_.html
  
   ImmersionRC 5.8Ghz Audio/Video Transmitter - FatShark compatible (600mw) 15g
   http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=17507
 
   Prvo probati sa standardnom antenom, a zatim sa Cloverleaf Antenom.

9. LED rasvjeta 40g

10. Stanica je Futaba T8FG Super

Napravio sam izračun na:  http://www.ecalc.ch/xcoptercalc_e.htm

Sa svime u zraku bi bio 1431g

Taj kalkulator sam testirao u više navrata i izgleda da daje realne rezultate, uvrstio sam nekoliko setupa već provjerenih na terenu i runtime se podudara, kao i snaga/amp potrebna za hovering pa nema razloga za nevjerovati proračunu. U masu quada su nadodane sve nabrojane stavke, također i žice...
Također ću priložiti za usporedbu moj X-Fly, i F450 sa dvije vrste propelera i GPS-om ali bez LED-ica i FPV opreme.

Sugestije i komentari dobrodošli   8)


   
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Quad za FPV

Reply #1
I koliko bi po tvom proračunu quad bio u zraku ?
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Quad za FPV

Reply #2
Pa eto neznam, ja bi htio 15+min, dali je izvedivo to ce naravno ovisiti o stvarnoj efikasnosti.  Ni ovi motori koje sam naveo nisu bas jeftini i imaju neke dobre japanske lezajeve, ali nije ni to pravilo, nego dobro izgleda na papiru. E sad dali bi se s tim quadom moglo letjeti 15min ili ne, vjerovatno cemo znati samo ako ga sastavimo.
Ako netko od iskusnijih multirotoraca vidi neku nekompatibilnost ili nesto slicno u ovome setupu volio bi da iznese ovdje dok jos nisam poceo narucivati djelove.  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Quad za FPV

Reply #3
Evo ako ti išta znači moj okto ima 6kg s tima da ima i platformu koja isto troši nešto minimalno struje  imam 2 puta po 4 s 5000 30c i leti nekih 7 min zavisno o uvjetima iz toga se napaja i video link i sve ostalo.
Ja imam 350w motore i imam ih 8 do duše imam i 2 puta po 4s 5000.
 
Ako hočeš duži let treba ti veča proplea za one motore koje si naveo jer če ti ovu malo vrtiti (uprazno).
 
Nisma dugo imao quada pa mi je teško reći al od frenda quad na 3s 2200 težine nekih 700 grama leti 10 min bez greške.
 
Tako da bi lako moglo biti da bude 15 min ali dok ne složiš nećeš znati.
 
Frame ti je bitan ako je loš neče ti dobro radit  i trošit će više struje.
 
To da nisam vidio na svoje oči nebi ni vjerovao ali istina je.
 
 

Odg: Quad za FPV

Reply #4
ja imam 15 minuta sa gps -om i nazom , probao sam se igrati sa baterijama i optimalna mi je jedna 3s 5000 mah, čak sam kupio 5800 mah i dobio sam možda minutu , više dobijem sa što lakšom od 5000 mah.
na putu mi je video link , vidjet ću koliko će on skratiti let .

scorpions motors 960 kv , 10x4,5 prop.

i ja bi letio pola sata ali nije moguće .

quad 1420 g
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Quad za FPV

Reply #5
Pozdrav,

motori su jednostavno prejaki. NAZA će imati problema s njima, tj morat ćeš ga jako jako opteretiti da bi dodatnom masom mogao kompezirati previše snage koje imaš u motorima. Pogotovo ako ideš na 4S koje si ovdje izabrao. To ti je na tvoje elise kojih 1200 g po motoru- dakle 4 puta više od potrebnoga.

Dakle, motori od 70g su previše za takav quad pogotovo ovako kvalitetni za tu ukupnu težinu. Dakle manji motori, klasa 28 će ti biti dovoljna.

Isto tako nemaš potrebe za 4S nego ti je 3S sasvim dovoljno na takvom multiju.
 
Ledice ti nisu potrebne ako letiš FPV. Samo dodatna težina. 
 
Bolje je uzeti esc kod kojega možeš sam mjenjati tajming u skladu s motorom kojega izabereš.
 
Ako letiš FPV dosta su ti žirci eventualno ACC. Možeš slobodno uzeti KK2. Jučer sam ga gledao kako leti na velikoj heksi i radi po defaultu odlično.
 
Ako sve zbrojiš što sam ti napisao uštedjet ćeš dosta težine a samo kod kontrolera kojih 370 dolara.

lp
Toni

Odg: Quad za FPV

Reply #6
I još nešto.

kod fpv-a jednostavno moraš računati na brojne padove pogotovo na početku. Elise tada idu gotovo po difoltu. Dakle, razmisli trebaju li ti skuplje karbonske ili neke jeftinije.

lp
Toni





Odg: Quad za FPV

Reply #7
skuplje lete ravnije za fpv jako bitno a kada razbiješ odma dobro zapamtiš grešku. :)

Odg: Quad za FPV

Reply #8
Nazu i GPS već imam, probao sam letjeti i sa običnom KK i bilo mi je preteško, možda bi bilo lakše na manjem quadu ali nema potrebe da sada kada sam se navikao na Nazu da kemijam i isprobavam sa kontrolerom. Mislim da će Naza raditi bolje i u FPV-u, a također ima i RTH funkciju, pilot može odustati od letenja u bilo kojem trenutku i jednostavno ugasit stanicu, a Naza ga sama vrati nazad (isprobano već u x navrata), isto tako u slučaju gubitka video linka ili RC veze, problem može nastati jedino ako ima okolnih zgrada i drveća koje je veće od 20m  :) FPV planiram vozit prvo na čistini dok se ne naučim baš iz tih razloga. Ne kažem da neće biti padova i zapinjanja ali smatram da se s Nazom možeš dobrim dijelom zaštiti.
Quad želim sastaviti tako da smanjim koliko je god moguće otkazivanje nečega uslijed nečega, i zato bi išli skuplji i efikasni motori koji se manje griju, pošto motori imaju i viška snage mogao bi čak ići na varijantu sa 30A ESC radi pouzdanosti i 4S 6000mAh. Bit će sve vrhunski polemljeno i sastavljeno, pošarafano s lockom, jedino mi se u tu priču ne uklapaju jeftini plastični propeleri koji sami od sebe znaju pucati, drugim riječima džabe ti dobro složen quad ako ti pukne propeler u letu ili ti se nešto otpusti/odlemi, pregrije ESC, ispadne baterija, izgubi sync sa ESC-om zato što nije bio testiran sa full gasom na zemlji, može i Naza popizdit iz čista mira (ako se spoji preko S-Bus-a)... A ako ga pitot zakuca u nešto, to je druga stvar, kriv je pilot a ne konstruktor  ;D
Kao što se može zaključiti nije cilj uštediti nego sastaviti dobar i kvalitetan quad za FPV, dosta mi je više kupovanja najjeftinijih RC stvari s kojim samo neki problemi, te ode ležaj, te ovo te ono, na kraju te izađe skuplje nego da si uzeo nešto što je provjereno dobro, a i ti neki glupi kvarovi samo zadaju udarac na volju da se čovijek bavi s time.

Što se tiče long runtime letenja sve je to meni jasno zašto nemože pol sata i sl. uzmimo za primjer samo Li-Po bateriju, znači ona je skladište određene količine energije, ima i svoju dimenziju i masu, postavlja se pitanje koliko dugo ona sama sebe može držati u zraku (svoju masu), dakle sa svojom energijom i na principu mehaničke sile uzgona, bez da postoje ikakvi drugi gubici, bez da su potrebni motori, znači samo baterija sa svojom masom u zraku. Evo recimo 4S 5000mAh sa svojih 531g bi mogla biti 1 sat i 15min u hoveru.
Kad na to nadodate sve ostalo i gubitke višestruko se to vrijeme spusti. Kada budemo imali još brutalnije baterije sa još većom količinom energije po masi moći će se i duže letjeti, a dotad zabavimo se s onim što imamo. :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Quad za FPV

Reply #9
Kolega vidim da imate sve odgovore na vlastita pitanja. Jedino što mogu dalje reći je sretno i veselim se uspješnom fpv letenju. Samo naprijed.  ;) 
 
lp
Toni

Odg: Quad za FPV

Reply #10
 ;D
ecalc  8)

Odg: Quad za FPV

Reply #11
Kak misliš da se Naza može zblesirat na S-Busu? To je onda 100% problem Naze, ne S-Busa, jer nikad još nisam čuo da se ikome nešto zblesiralo. Meni S-Bus radi savršeno
MAK Zapad

Odg: Quad za FPV

Reply #12
Kak misliš da se Naza može zblesirat na S-Busu? To je onda 100% problem Naze, ne S-Busa, jer nikad još nisam čuo da se ikome nešto zblesiralo. Meni S-Bus radi savršeno

S kojim prijemnikom?

Ja imam Futaba R6308SBT i kada sve spojim tako da radi preko SBUS-a, ništa se ne događa i nemam nikakav input u Nazu, podesio sam prijemnik i Nazu ali ništa, slao sam upit u DJI, dobio am ovaj odgovor:
"Hi, Sir, The R6308SBT seems to be a different Sbus system that Naza can not recognize. Pls try 6208SB see if it works.
We will check on our side as well. Thanks.
Best regards"

6208SB nemam niti ga itko ima ovdje blizu mene tako da to nemogu isprobat, ali mogu isprobat X2 input u tradicionalnom načinu rada i tako radi bez problema. Bilo bi jako dobro kada bi ovdje netko na forumu ako ima isti takav prijemnik kao moj (R6308SBT) i Nazu pa da spoji preko SBUS-a pa da javi dali radi ili ne. S time da moram napomenuti da taj prijemnik ima 2 SBUS-a, jedan je za telemetrijske uređaje i označen je s SBUS2, a drugi je CH8/SBUS ovisno u kojem modu radi prijemnik, ako nazu spojim na SBUS2 tada dobijem input u assistent software-u ali sve komande jako zatrzavaju i kasne.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Quad za FPV

Reply #13
S kojim prijemnikom?

Ja imam Futaba R6308SBT i kada sve spojim tako da radi preko SBUS-a, ništa se ne događa i nemam nikakav input u Nazu, podesio sam prijemnik i Nazu ali ništa, slao sam upit u DJI, dobio am ovaj odgovor:
"Hi, Sir, The R6308SBT seems to be a different Sbus system that Naza can not recognize. Pls try 6208SB see if it works.
We will check on our side as well. Thanks.
Best regards"

6208SB nemam niti ga itko ima ovdje blizu mene tako da to nemogu isprobat, ali mogu isprobat X2 input u tradicionalnom načinu rada i tako radi bez problema. Bilo bi jako dobro kada bi ovdje netko na forumu ako ima isti takav prijemnik kao moj (R6308SBT) i Nazu pa da spoji preko SBUS-a pa da javi dali radi ili ne. S time da moram napomenuti da taj prijemnik ima 2 SBUS-a, jedan je za telemetrijske uređaje i označen je s SBUS2, a drugi je CH8/SBUS ovisno u kojem modu radi prijemnik, ako nazu spojim na SBUS2 tada dobijem input u assistent software-u ali sve komande jako zatrzavaju i kasne.

Ak ovi vele da taj ne radi, onda sigurno ne radi
Ja imam R6208SB (najjači Futabin FASST prijemnik) i prodajem ga povoljno jer više nemam Futabu 8FG, sad imam 7C i 6208 ne radi na njoj, radi samo R6203SB
Ako si zainteresiran za kupnju, ja ti ga pošaljem, isprobaj pa ako radi pošalješ pare, ak ne, vratiš prijemnik (ali radi 100%, nema greške)
MAK Zapad